Біль у м’язах або по науковому міальгія – це симптом, який відчувала кожна людина у своєму житті. Окрім того, він виникає достатньо часто як у молоді, так і у людей похилого віку. Від чого виникає біль у м’язах?

Біль у м’язах, як і любий біль в організмі людини, є сигналом про якесь порушення в роботі чи функціональному стані м’язової системи. Він являє собою захисний механізм, який направлений на швидке виявлення патологічного вогнища для швидкого його усунення. Але тривалий біль у м’язах, який супроводжується стійким їх спазмом і зміною загального стану хворого, являється вже патологічним, бо із розряду захисного він переходить у виснажуючий.

Причини, що викликають біль у м’язах

Біль у м’язах зазвичай пов’язаний з прямим пошкодженням м’язової тканини, її спазмом або певними станами організму і загальними порушеннями. Розберемось детальніше.

Причини болю в м’язах:

  • Хвороби хребта – такі захворювання, як протрузія чи міжхребцева грижа, а також зміщення хребців, остеохондроз та спондильоз хребта можуть приводити до подразнення чи защемлення нервових корінців спинного мозку, що викликає біль в м’язах; окрім того, порушується нервово-трофічна функція нервової системи стосовно м’язів з появою спазму або скорочення окремих волокон, що посилює біль в спині і у м’язах зокрема.
  • Біль у м’язах, викликаний їх прямим пошкодженням при травмах – пошкоджуючий фактор викликає мікророзриви м’язів, їх капсул та сухожиль, розчавлення тканин з розвитком гематоми і набряку, а також пряме пошкодження нервів, що викликає больовий синдром, аж до больового шоку.
  • Спазм м’язів – стійке тривале їх скорочення приводить до здавлювання рецепторів капсули м’язів і самих нервів, а також судин, що приводить до виснаження енергетичних запасів, ішемії тканин і порушення інервації. Тобто, спазм, який спочатку є захисним механізмом, потім погіршує ситуацію.
  • Міозит – біль у м’язах виникає внаслідок запалення з розвитком набряку та компресії нервових закінчень, що посилює больові відчуття при любих рухах.
  • Тривале статичне напруження і вимушене положення тіла – одноманітна сидяча робота, носіння сумки на одному плечі, неправильна постава чи вимушене положення внаслідок важкої хвороби також викликають біль у м’язах.
  • Біль у м’язах після тренування або важкої роботи – біль пов’язаний із накопиченням молочної кислоти у м’язах і зміщенням pH крові в бік ацидозу (кислої реакції). Але це відбувається лише під час тренування, коли при сильному напруженні венозний відтік порушується і молочна кислота не встигає виводитись із током крові. Це приводить до відчуття печіння. Але при відпочинку печіння проходить, бо венозний відтік відновлюється.

Біль у м’язах на другий чи третій день після тренування чи важкої праці, особливе без звички, при тривалій перерві та без поступового нарощування, виникає внаслідок не самої молочної кислоти, як вважалось раніше, а внаслідок мікророзривів м’язових волокон і зв’язок, а також пошкодження кровоносних судин. Але цей біль є адаптаційним, адже це приводить до посилення регенераторних та біологічних процесів в організмі, що сприяє заживленню і збільшенню м’язової маси, а також має і загальнозміцнюючий вплив на організм. Інша справа, коли після таких тренувань чи навантажень проходить недостатньо часу для повноцінного відпочинку. В такому випадку резервні запаси вичерпуються і виникають різні захворювання, при яких біль у м’язах більш інтенсивніший і не має нічого спільного з фізіологічним станом організму.

  • Інфекційні захворювання – вірусні інфекції також часто супроводжуються болем у м’язах у вигляді ломоти, що викликано інтоксикацією.
  • Гнійні процеси – флегмона, абсцес, бешиха супроводжуються болем у м’язовій тканині.
  • Системні захворювання сполучної тканини, ревматизм.
  • Біль у м’язах також виникає при інсультах, міопатіях, хворобах обміну речовин, дисбалансі електролітів крові і при багатьох інших захворюваннях і станах.

 

Лікування

Лікування міалгії починається з виявлення основної причини. Для правильного виставлення діагнозу проводиться ретельне обстеження, додатково проводиться ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія чи МРТ, різні лабораторні обстеження.

Проводиться лікування захворювань хребта, інфекційних та системних захворювань, а також проводиться симптоматична терапія. Для лікування використовується фізіотерапія, мануальна терапія, масаж, також застосовується медикаментозне лікування в залежності від ситуації.

Найкращим профілактичним заходом є активний спосіб життя з дозованими навантаженнями і правильним виконанням. Ранкова гімнастика є простим і одночасно дуже дієвим методом профілактики появи хвороб, які викликають біль у м’язах.

Категорія: