Біль у попереку при вагітності – знайоме явище для вагітних, яке доставляє багато проблем та неприємностей, а також погіршує положення. Практично кожна жінка у цьому особливому положенні зіштовхується з таким симптомом. Чим же викликані болі у попереку при вагітності і чи потрібно їх лікувати?

Біль у попереку при вагітності це звичайне явище, яке пов’язане з перебудовами в організмі вагітної, а також з іншими факторами. В організмі вагітної жінки відбуваються гормональні зміни, які викликають певні зміни в кістково-м’язовій системі, особливо в ділянці тазу. Відбувається пом’якшення зв’язок і тазового симфізу, що направлено на розширення пологових шляхів і полегшення проходження дитини по пологовим шляхам. Також збільшується вага і змінюється центр ваги за рахунок збільшення розміру живота. Ці фактори сприяють провокації больових відчуттів.

Може скластися враження, що всі ці перераховані фактори викликають гострий біль у попереку, але це не так. Ці фізіологічні зміни в організмі вагітної можуть викликати незначний дискомфорт у попереку чи ниючі болі слабкої інтенсивності, але ні в якому разі не гострий біль. Що ж викликає гострий біль у попереку при вагітності?

Чим викликаний гострий біль у попереку при вагітності?

У когось можуть виникнути різні думки про те, що, якщо ці перераховані зміни, характерні для вагітності, викликають біль у попереку, то сама вагітність є чимось поганим, свого роду патологічним станом. Але поспішу вас запевнити, що вагітність є нормальним, можна сказати, особливим станом організму жінки, а біль у попереку при вагітності викликаний не зовсім самою вагітністю.

Біль у попереку при вагітності виникає зазвичай у тих жінок, у яких були хвороби хребта ще до вагітності. Мається на увазі не лише остеохондроз хребта, як фізіологічний процес старіння організму та міжхребцевих дисків зокрема, а також спондильоз, зміщення хребців, розвиток вип’ячування міжхребцевого диску (протрузія) на фоні дегенеративних змін хребця при наявності сильних навантажень, а також формування міжхребцевої грижі. При вагітності живіт поступово збільшується, що призводить до зміщення центру ваги і прогинанню поперекової ділянки вперед, тобто збільшення поперекового лордозу, що, при наявності вищеперерахованих захворювань хребта, загострює їхній перебіг і викликає біль.

Крім того, збільшення маси тіла, особливо на пізніх термінах вагітності, призводить до додаткового навантаження на сегменти хребта. При цьому може відбуватись подразнення чи защемлення нервових корінців, виникає корінцевий синдром, розвивається набряк та запалення нервових корінців (радикуліт). Якщо виникає защемлення сідничного нерва, а саме корінців, які його формують, і розвивається ішіас, біль поширюється по всій нозі, виникає оніміння ніг, порушується чутливість і обмежуються рухи.

Біль у попереку при вагітності виникає також через розтягнення м’язів живота, особливо косих, які прикріплюються в поперековій ділянці хребта. Їх перерозтягнення, особливо при великому плоді чи багатоплідній вагітності, посилює навантаження на цю ділянку, що також викликає біль.

Але ще раз хочу відмітити, що біль у попереку при вагітності має слабоінтенсивний і ниючий характер, по типу важкості, при умові відсутності захворювань хребта і являються нормальним для вагітності. Це фізіологічний стан тканин та опорно-рухового апарату, при умові відсутності гострого та постійного болю.

Слід також відмітити, що біль у попереку і внизу живота при вагітності, разом із іншими специфічними ознаками, може бути ознакою загрози передчасного переривання вагітності. Тому слід завжди звертати на це увагу і одразу звертатись за кваліфікованою допомогою.

Біль в спині також може виникати від поганого матрацу, який не забезпечує нормальну підтримку поперекового відділу. Тому потрібно підбирати матрац, який має анатомічний та ортопедичний ефекти.

Біль у попереку при вагітності може виникати також і при необережних нахилах тулуба або при підніманні вантажу, від чого може виникнути радикулопатія.

Болить спина і при носінні взуття на високих каблуках, що посилює навантаження на поперековий відділ.

Лікування болю у попереку при вагітності

Лікування болю у попереку при вагітності обмежене тому, що не можна застосовувати медикаменти, обмежене використання фізіотерапевтичних процедур. Тому основним помічником в такій ситуації є мануальна терапія. Вона дозволяє усунути функціональні блоки в міжхребцевих суглобах та зміщення хребців, звільнити нервові корінці, відновити рух, а також являється основою лікування міжхребцевої грижі.

Мануальна терапія дозволяє суттєво полегшити стан і дає можливість вагітній повноцінно перенести вагітність. Після пологів необхідно пройти повноцінне лікування, в тому числі з використанням інших методів.

Для полегшення стану проводиться масаж спини, корисний також гідромасаж. Також існують різні вправи, в тому числі і заняття з допомогою фітболу для вагітних.

Як попередити появу болю у попереку при вагітності?

Для профілактики виникнення болю у попереку при вагітності потрібно своєчасно проводити лікування захворювань хребта, ще до планування вагітності. Лікування міжхребцевої грижі та протрузії є дуже важливим фактором для профілактики ускладнень. Також потрібно зміцнювати м’язи живота і спини до планування вагітності і, взагалі, вести активний спосіб життя.

Під час вагітності слід уникати різких нахилів і піднімання вантажу. Якщо необхідно щось підняти, то робити це потрібно присідаючи, а не нахиляючись. Потрібно також віддати перевагу взуттю на низькому і стійкому каблуку. Слід уникати тривалого сидячого положення.