Біль в спині – достатньо часте явище, в тому числі між лопатками, але біль у попереку зустрічається найбільш часто, що пов’язано з анатомічними та функціональними особливостями.

Біль в спині між лопатками може виникати періодично і мати ниючий слабкоінтенсивний характер, на який ми можемо навіть не звертати уваги, але часто він є діагностичною ознакою серйозних захворювань. Давайте розберемось в причинах, що викликають біль в спині між лопатками.

 

Що викликає біль в спині між лопатками?

Найбільш частою причиною виникнення болю між лопатками є патологія хребта. Серед причин слід виділити наступні:

 

Слід сказати, що міжхребцева грижа грудного відділу хребта зустрічається дуже рідко, що обумовлено його обмеженою рухливістю і фіксацією з допомогою ребер. Найбільш частою причиною, що викликає біль в спині між лопатками, виступає зміщення хребців, при якому виникає подразнення і запалення нервових корінців. При цьому біль може віддавати в праву або ліву лопатку, часто виникає біль в плечі, яка віддає по всій руці.

Біль в спині між лопатками часто симулює серцеві болі. Це пов’язано з тим, що симптоми дуже схожі і не завжди можна їх диференціювати без додаткових методів обстеження. Біль віддає в ліву лопатку або руку, в грудну клітку спереду, часто має здавлюючий або гострий характер, що може вказувати на стенокардію, інфаркт міокарда або патологію хребта. Тому біль в спині між лопатками завжди повинен бути приводрм для обов’язкового проведення електрокардіографії (ЕКГ), щоб виключити серцеву патологію.

Біль в спині між лопатками може бути викликана м’язовим компонентом. Сильне перенапруження м’язів викликає їх спазм, особливо тих, що розташовані в міжлопатковій ділянці. Спазм добре визначається з допомогою пальпації. Але не слід забувати, що спазм дуже часто пов’язаний з хворобами хребта і виникає як захисна реакція для зменшення рухливості патологічної ділянки. Також біль в спині між лопатками пов’язаний з певною професійною діяльністю: тривале сидіння в згорбленому положенні тіла приводить до перенапруження і ослаблення м’язів і зв’язок, а також приводить до скованості хребта і розвитку сутулості, грудного кіфозу та сколіозу.

Часто можна почути від пацієнтів, що біль між лопатками супроводжується хрустом під лопаткою. Це пов’язано із запаленням підлопаткової сумки і відкладанням солей кальцію з формуванням кальцинатів, а також наявністю екзостозів лопатки.

Біль в спині між лопатками може появлятись також і при захворюваннях внутрішніх органів. Це запалення плеври легень, холецистит, хвороби печінки, виразкова хвороба шлунка, а також ішемічні стани серцевого м’язу, про які вже згадувалось вище.

Також біль в спині між лопатками може бути пов’язаний із забоєм м’яких тканин спини, переломом ребер та хребців, що пов’язано з травмою і має свої особливості перебігу.

 

Як лікувати біль в спині між лопатками?

В деяких випадках позбавитись болю в спині між лопатками можна самостійно. Виконуючи певні вправи можна зняти спазм м’язів, покращити рухливість хребта і цим самим полегшити стан. Для цього підходять такі вправи, як зведення і розведення лопаток, зведення і піднімання лопаток вверх, кругові рухи руками, згинання і розгинання хребта в грудному відділі. Такі вправи допомогають при тривалій сидячій роботі, яка супроводжується статичним напруженням грудного відділу хребта.

Але, в любому випадку, коли турбує біль в спині між лопатками, бажано звернутися до лікаря. Спочатку потрібна консультація кардіолога, адже біль в грудній клітці повинен бути обов’язковим фактором для проведення ЕКГ. Електрокардіографія дозволить оцінити серцеву діяльність і підтвердити чи виключити серцеву патологію. Це дуже важливо, адже пізня діагностика ішемічних станів серцевого м’язу може привести до трагічних наслідків.

Також потрібна консультація терапевта для виключення захворювань внутрішніх органів і травматолога, невролога і мануального терапевта.

Може виникнути необхідність проведення додаткового обстеження: ренгенографія грудного відділу хребта, комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія, а також ультразвукова діагностика.

Варто завжди пам’ятати, що біль в спині між лопатками є симптомом певного захворювання, тому лікувати сам симптом без усунення причини не приведе до позитивного результату. Наприклад, при зміщенні хребців не обійтись без мануальної терапії, яка усуне зміщенні та блоки в міжхребцевих суглобах, звільнить нервові корінці. Тобто, вона здатна усунути причину болю.

Для зняття запалення і больового синдрому можна використовувати знеболюючі та протизапальні препарати, але краще з цією метою використовувати фізіотерапевтичні процедури. Вони не мають побічної дії, що характерна для медикаментів і чудово справляється зі своїм завданням. Застосовується лазеротерапія, електротерапія, магнітотерапія, ультразвукова терапія, а також більш сучасні методи: HILT-терапія, лазерна терапія MLS. Хорошою терапевтичною ефективністю володіє ударно-хвильова терапія. В деяких випадках необхідно застосовувати витягування хребта.

Чудовим засобом для усунення болю в спині служить масаж спини. Можна проводити самомасаж в доступних ділянках для полегшення стану, але без кваліфікованого масажиста не обійтись.

Обов’язкове застосування лікувальної гімнастики після затихання симптомів захворювання. Слід поступово нарощувати інтенсивність навантажень і продовжувати систематично займатись з метою профілактики.

Напевно всім відомо, що профілактика краща за лікування і не потребує так вже і багато сил та часу. Тому регулярне навантаження на м’язи спини і хребет у вигляді ранкової гімнастики, регулярних занять спортом і активним способом життя попередить появу болю не лише між лопатками, але і по всьому хребту. Це також підтверджує фраза: "Рух – це життя!".

Категорія: