Біль в спині між лопатками достатньо часте явище, яке останнім часом все більше зустрічається не лише у людей похилого віку, а й у людей працездатного віку. Це важливий діагностичний симптом, адже локалізація болю в цій ділянці може вказувати не лише на наявність того чи іншого захворювання хребта, а й гострих захворювань серцево-судинної системи, які, доречі, також помолодшали.

Біль в спині між лопатками може виникати періодично і мати ниючий, слабоінтенсивний характер, на який ми можемо навіть не звертати уваги, але часто він є діагностичною ознакою серйозних захворювань. Він може супроводжуватись болем у попереку та шиї, що може свідчити про генералізацію патологічного процесу. Давайте розберемось в причинах болю в спині між лопатками.

 

Причини болю в спині між лопатками

Найбільш частою причиною виникнення болю між лопатками є патологія хребта, а саме різноманітні хвороби та стани, що викликають подразнення нервових корінців або їх защемлення. Це приводить до розвитку їх набряку та запалення, порушення інервації тканин. Тобто можна вибудувати своєрідний ланцюг розвитку больового синдрому наступним чином: певний фактор викликає патологічний стан чи хворобу хребта, які в свою чергу приводять до радикулопатії і, як наслідок, до болю в спині між лопатками.

Серед причин слід виділити наступні:

 

Слід сказати, що міжхребцева грижа грудного відділу хребта зустрічається дуже рідко, що обумовлено його обмеженою рухливістю і фіксацією з допомогою ребер. Найбільш частою причиною, що викликає біль в спині між лопатками, виступає зміщення хребців, при якому виникає подразнення і запалення нервових корінців. При цьому біль може віддавати в праву або ліву лопатку, часто виникає біль в плечі, яка віддає по всій руці.

Біль в спині між лопатками часто симулює серцеві болі. Це пов’язано з тим, що симптоми дуже схожі і не завжди можна їх диференціювати без додаткових методів обстеження. Біль віддає в ліву лопатку або руку, в грудну клітку спереду, часто має здавлюючий або гострий характер, що може вказувати на стенокардію, інфаркт міокарда або патологію хребта. Тому біль в спині між лопатками завжди повинен бути приводом для обов’язкового проведення електрокардіографії (ЕКГ), щоб виключити серцеву патологію.

Біль в спині між лопатками може бути викликана м’язовим компонентом. Сильне перенапруження м’язів викликає їх спазм, особливо тих, що розташовані в міжлопатковій ділянці. Спазм добре визначається з допомогою пальпації. Але не слід забувати, що спазм дуже часто пов’язаний з хворобами хребта і виникає як захисна реакція для зменшення рухливості патологічної ділянки. Також біль в спині між лопатками пов’язаний з певною професійною діяльністю: тривале сидіння в згорбленому положенні тіла приводить до перенапруження і ослаблення м’язів і зв’язок, а також приводить до скованості хребта і розвитку сутулості, грудного кіфозу та сколіозу.

Часто можна почути від пацієнтів, що біль між лопатками супроводжується хрустом під лопаткою. Це пов’язано із запаленням підлопаткової сумки і відкладанням солей кальцію з формуванням кальцинатів, а також наявністю екзостозів лопатки.

Біль в спині між лопатками може появлятись також і при захворюваннях внутрішніх органів. Це запалення плеври легень, холецистит, хвороби печінки, виразкова хвороба шлунка, а також ішемічні стани серцевого м’язу, про які вже згадувалось вище.

Також біль в спині між лопатками може бути пов’язаний із забоєм м’яких тканин спини, переломом ребер та хребців, що пов’язано з травмою і має свої особливості перебігу.

 

Як лікувати біль в спині між лопатками?

В деяких випадках позбавитись болю в спині між лопатками можна самостійно. Виконуючи певні вправи можна зняти спазм м’язів, покращити рухливість хребта і цим самим полегшити стан. Для цього підходять такі вправи, як зведення і розведення лопаток, зведення і піднімання лопаток вверх, кругові рухи руками, згинання і розгинання хребта в грудному відділі. Такі вправи допомогають при тривалій сидячій роботі, яка супроводжується статичним напруженням грудного відділу хребта.

Але, в любому випадку, коли турбує біль в спині між лопатками, бажано звернутися до лікаря. Спочатку потрібна консультація кардіолога, адже біль в грудній клітці повинен бути обов’язковим фактором для проведення ЕКГ. Електрокардіографія дозволить оцінити серцеву діяльність і підтвердити чи виключити серцеву патологію. Це дуже важливо, адже пізня діагностика ішемічних станів серцевого м’язу може привести до трагічних наслідків.

Також потрібна консультація терапевта для виключення захворювань внутрішніх органів і травматолога, невролога і мануального терапевта.

Може виникнути необхідність проведення додаткового обстеження: ренгенографія грудного відділу хребта, комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія, а також ультразвукова діагностика.

Варто завжди пам’ятати, що біль в спині між лопатками є симптомом певного захворювання, тому лікувати сам симптом без усунення причини не приведе до позитивного результату. Наприклад, при зміщенні хребців не обійтись без мануальної терапії, яка усуне зміщення та блоки в міжхребцевих суглобах, звільнить нервові корінці. Тобто, вона здатна усунути причину болю.

Для зняття запалення і больового синдрому можна використовувати знеболюючі та протизапальні препарати, але краще з цією метою використовувати фізіотерапевтичні процедури. Вони не мають побічної дії, що характерна для медикаментів і чудово справляється зі своїм завданням.

В медичному центрі “Меднеан” поряд з мануальною терапією застосовується цілий комплекс фізіотерапевтичних процедур. Проводиться лазеротерапія, електротерапія, магнітотерапія, ультразвукова терапія, а також більш сучасні методи: HILT-терапія, лазерна терапія MLS, тощо. Хорошою терапевтичною ефективністю володіє ударно-хвильова терапія. В деяких випадках необхідно застосовувати витягування хребта.

Чудовим засобом для усунення болю в спині служить масаж спини. Можна проводити самомасаж в доступних ділянках для полегшення стану, але без кваліфікованого масажиста не обійтись.

В процесі лікування застосовуються активні вправи на спеціальному обладнанні під контролем лікаря для активації глибоких м’язів спини та покращення кровопостачання. Це активна кінезотерапія, яка є важливим фактором в процесі лікування та реабілітації.

Обов’язкове застосування лікувальної гімнастики після затихання симптомів захворювання. Слід поступово нарощувати інтенсивність навантажень і продовжувати систематично займатись з метою профілактики.

Напевно всім відомо, що профілактика краща за лікування і не потребує так вже і багато сил та часу. Тому регулярне навантаження на м’язи спини і хребет у вигляді ранкової гімнастики, регулярних занять спортом і активним способом життя попередить появу болю не лише між лопатками, але і по всьому хребту. Це також підтверджує фраза: “Рух – це життя!”.