Біль в спині доводилось відчувати кожній людині протягом свого життя і, незалежно від того, що викликало біль в спині, дуже вже цікавить питання: а як же його позбутись, яке лікування необхідне? Адже болі в спині можуть практично і не турбувати, з’являючись тільки періодично, а можуть турбувати так сильно, що це буде суттєво впливати на спосіб життя людини.

Часто можна почути, що причиною болю в спині є остеохондроз, чи як люблять казати “солі” і, якщо їх “розганяти”, біль в спині пройде. Це примітивне бачення проблеми, яка насправді має дещо інший і складніший механізм. Так чому ж болить спина? Давайте розберемося, які причини його викликають.

Причини болю в спині

Щоб зрозуміти причину болю в спині, потрібно усвідомити механізм його появи. Отже, біль в спині завжди пов’язаний із подразненням чи защемленням нервових корінців в корінцевому каналі чи поза його межами. Причиною цього подразнення є патологія сегментів хребта, яка в свою чергу є наслідком впливу певних факторів навколишнього середовища, способу життя, фізичних навантажень, тощо. Працює закон причини й наслідку і з’ясування цієї причини буде лежати в основі подальшої лікувальної тактики.

Потрібно чітко усвідомити, що біль в хребті є лише симптомом, який характеризує певну патологію органів і систем. Тобто, наявна певна причина, а біль в спині є одним із основних її проявів.

Біль в спині викликаний захворюваннями хребта або внутрішніх органів, тому лікар повинен вияснити причину для вибору оптимальної схеми лікування, яка буде направлена безпосередньо на причину болю, а не лише на сам симптом.

 

Причини болю в спині дуже різноманітні. По походженню його можна розділити на умовні групи:

  • біль, викликаний ураженням внутрішніх органів і є наслідком іррадіації в ділянки спини;
  • біль, викликаний ураженням структур хребта та оточуючих його тканин (хвороби хребта, м’язів, нервових корінців).

 

Цей поділ умовний, так як прояви практично не відрізняються, але він допомагає зрозуміти походження болю і визначає тактику лікування.

При наявності захворювань внутрішніх органів часто біль віддає в ту чи іншу ділянку спини і проявляється певними болючими точками чи ділянками. Наприклад, при захворюваннях серця біль виникає в спині між лопатками та віддає в ліву лопатку та руку; при запаленні підшлункової залози виникає оперізуючий біль в нижній частині грудної клітки на спині і таке інше. Однак, при обстеженні можна визначити інші специфічні симптоми, характерні для ураження того чи іншого внутрішнього органу. Тобто, біль в спині в даному випадку не пов’язаний із ураженням хребта, хоча локалізується біля нього.

Біль в спині, який пов’язаний із захворюваннями самого хребта та його структур, виникає внаслідок подразнення нервових корінців спинного мозку на рівні їх виходу із хребетного стовпа або на протязі їх зони інервації, про що вже вказувалось вище. Це приводить до розвитку корінцевого синдрому із всіма витікаючими звідси наслідками.

А тепер детальніше про так звані “солі”, які ототожнюють з остеохондрозом. Хондроз чи остеохондроз характеризується змінами в міжхребцевому диску, тобто, внаслідок порушення його живлення він втрачає вологу, пружність та еластичність, що в свою чергу, з часом, приводить до змін в хребцях та інших структурах хребта, відкладання солей кальцію по краям суглобових поверхонь. Тому сам по собі остеохондроз хребта не викликає ніяких симптомів, поки не відбудеться суттєвого зниження висоти міжхребцевого диску внаслідок дегенеративних його змін, а також поки не почнуть виникати ускладнення остеохондрозу.

Отже, з часом, відбувається формування крайових кісткових розростань по передніх та бокових поверхнях тіл хребців (спондильоз), які можуть подразнювати нервові корінці. Також це може відбуватись за рахунок власне тіл хребців, внаслідок зниження висоти міжхребцевого диску та звуження корінцевого каналу. Зміщення хребців, як одне із ускладнень, може викликати повне защемлення корінців, що викликає дуже сильний біль і практично приковує хворого до ліжка.

У випадку, коли навантаження на диск перевищує його можливості, а при дегенеративних змінах вони значно знижені, відбувається вип’ячування його в бік спинного мозку або корінцевого каналу, тобто, формується протрузія міжхребцевого диску. Якщо ж тиск зростає, відбувається розрив зовнішнього фіброзного кільця диску і вихід пульпозного ядра за його межі. Так формується міжхребцева грижа. Всі ці стани проводять до розвитку радикуліту, чи по-сучасному, радикулопатії, що супроводжується болем в спині, порушенням чутливості та функцій.

Уже згадувалось вище, що біль в спині може виникнути у віддалених ділянках від місця подразнення корінців. Дуже часто виникають спазми м’язів (м’язово-тонічний синдром) внаслідок порушення їх інервації при патології хребта. Це в свою чергу приводить до стиснення нервових закінчень в самих м’язах. Вадне коло при цьому замикається і хвороба автоматично підтримується. Тому лікувальні заходи повинні бути направлені не лише на причину, яка локалізована в хребті, а й на усунення спазму м’язів, щоб розірвати вадне коло.

Лікування болю в спині

Стає зрозуміло, що від болю в спині можна позбутись, якщо вилікувати основне захворювання, тобто, усунути його причину. Недостатньо впливати на сам симптом, бо, з часом, хвороба себе проявить знову. Тому лікування медикаментами, яке досить часто застосовується при болях у спині, зазвичай носить симптоматичний характер і не відповідає принципу: лікувати хворобу, а не симптом.

В медичному центрі “Меднеан” для лікування захворювань хребта застосовується мануальна терапія та комплекс різноманітних фізіотерапевтичних процедур. Мануальна терапія направлена на усунення зміщень хребців та функціональних блоків в міжхребцевих суглобах, декомпресію нервових корінців та є основою в комплексному лікуванні протрузії та міжхребцевої грижі. Фізіотерапія має за мету усувати симптоми, стимулювати процеси відновлення, покращувати кровопостачання. Такий підхід дозволяє одночасно ефективно усувати причину та якісно боротись із симптомами з допомогою безпечних методів.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для ефективного та безпечного лікування захворювань хребта, що викликають біль в спині!

Читайте також: