Бурсит ліктьового суглобу – запалення суглобової сумки, яке супроводжується локальною припухлістю, почервонінням і місцевим підвищенням температури. При цьому клітини синовіальної оболонки сумки починають продукувати надлишкову рідину, що призводить до збільшення її розмірів і формуванню вирячування, яке обмежено самою сумкою. Розберемось детальніше в причинах розвитку бурситу ліктьового суглобу та методах його лікування.

Для повного розуміння цього захворювання суглобів потрібно чітко розуміти будову ліктьового суглобу. Він формується із з’єднання плечової, ліктьової і променевої кісток. Легке ковзання і нормальна рухливість в цьому з’єднанні забезпечується цілісністю хрящової тканини, наявністю внутрішньосуглобової рідини і спеціальних сумок.

На латинській мові сумка називається “bursa”, відповідно, її запалення і носить назву бурсит. Бурса являє собою своєрідний мішок, в якому є невелика кількість синовіальної рідини. Вона слугує амортизаційною прокладкою, яка забезпечує легкий рух. В ліктьовому суглобі таких сумок є три, які додатково забезпечують пом’якшуючу дію при рухах.

Під впливом різних факторів зовнішнього середовища суглобові сумки можуть переносити різні пошкодження, що часто призводить до запалення і розвитку бурситу ліктьового суглобу.

Причини бурситу ліктьового суглобу

Найчастішою причиною розвитку бурситу ліктьового суглобу є травмування суглобової сумки. Відбувається воно при постійному тиску ліктя по твердій поверхні при деяких професіях, наприклад у людей, які ремонтують годинники, у ювелірів, також часто у людей, які багато пишуть. Також бурсит ліктьового суглобу виникає при сильному ударі ліктя, при виконанні важкої роботи з перевантаженням, також у спортсменів.

Спочатку розвивається асептичне запалення – серозний бурсит. При інфікуванні рідини розвивається гнійний бурсит. При розриві судин і попаданні крові в сумку ліктьового суглобу розвивається геморагічний бурсит. Відповідно, лікування бурситу буде залежати від його виду.

Симптоми бурситу ліктьового суглобу

Основні симптоми:

  • локальна припухлість з місцевим почервонінням і підвищенням температури;
  • біль в лікті;
  • обмеження рухливості суглобу через біль;
  • ознаки загальної інтоксикації: підвищення температури тіла, озноб, головний біль, недомагання.

 

Бурсит ліктьового суглобу розвивається з появою набряку після провокуючого фактора і незначними больовими відчуттями. З розвитком захворювання набряк збільшується, що призводить до посилення болю і обмеження рухливості, а також до здавлювання нервів, від чого виникає оніміння пальців. При інфікуванні з’являються симптоми загальної інтоксикації.

При огляді виявляється локальна припухлість (артрит, в тому числі ревматоїдний артрит супроводжуються загальним набряком суглобу, на відміну від бурситу), місцеве підвищення температури і почервоніння. При пальпації відмічається флуктуація.

Із додаткових методів дослідження використовується ультразвукова діагностика.

Лікування бурситу ліктьового суглобу

Лікування бурситу повинно проводитись якомога раніше, щоб забезпечити повне одужання і відновлення функцій ліктьового суглобу. Також лікування залежить від виду бурситу.

Лікування серозного бурситу ліктьового суглобу включає прийом нестероїдних протизапальних препаратів, знеболюючих. Враховуючи множинні побічні ефекти від їх прийому, кращою альтернативою виступає фізіотерапія. Серед методів фізіотерапії чудовою дією володіє ультразвукова терапія, яка ефективно усуває набряк тканин, запальний процес і знеболює. Лазеротерапія знімає запальний процес і стимулює біологічні процеси регенерації. Лікування також включає застосування таких методів, як магнітотерапія з імпульсним магнітним полем, електротерапія з різними видами струмів, високотонова терапія тощо.

Одразу після травмування можна використати холод для зменшення набряку. В клінічних умовах проводиться локальна кріотерапія. На наступний день можна проводити вигрівання. При гнійному бурситі лікування обов’язково включає використання антибіотиків. Додатково виникає необхідність проведення пункції і дренажу суглобової бурси. Іноді ліктьовий бурсит потребує проведення оперативного втручання для видалення сумки.

Бурсит ліктьового суглобу, лікування якого повинен проводити спеціаліст, має благо приємний прогноз. Своєчасне і правильно підібране лікування являється гарантією повного одужання і недопущення переходу захворювання в хронічну форму або виникнення ускладнень.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан”, де проводять лікування захворювань суглобів безпечними, сучасними та ефективними методами!