Коли болить шия та голова, перше, що приходить на думку пересічній людині, що його продуло або шия заклякла після тривалого сну чи неправильного положення. Але чи так це насправді? Давайте детальніше розберемось в причинах виникнення болю в шиї та голові.

Характерною особливістю шийного відділу хребта є його найбільша рухливість у порівнянні з іншими відділами хребта, що може сприяти легкому його травмуванню. Особливо небезпечні хлистові травми.

Також дуже важливою особливістю є наявність хребетних артерій, які проходять в каналах, утворених отворами поперечних відростків шийних хребців. Ці артерії забезпечують кровопостачанням майже третину головного мозку, особливо задніх його відділів. Хребетні артерії ніби закуті в цих каналах, тому любі зміни кісткових структур шийного відділу хребта одразу відображаються на прохідності цих артерій.

Так від чого болять шия та голова?

Одразу слід вказати, що поняття "продуло" чи неправильне положення голови під час сну не являються причинами того, що болить шия та голова. Вони можуть бути лише провокуючими факторами, які, при наявності певних захворювань хребта, загострюють їх перебіг.

Болі в шиї виникають при наявності дегенеративно-дистрофічних процесів в міжхребцевих дисках та суглобах, а також різних ускладненнях. Остеохондроз хребта сам по собі не викликає гострого болю, але з часом переходить в спондильоз з утворенням крайових розростань у вигляді шипів. Це призводить до подразнення нервових корінців, від чого безпосередньо і болить шия. Крім того, відкладення солей кальцію призводить до звуження отворів, які формують хребетні канали, що приводить до здавлювання хребетних артерій.

Синдром хребетної артерії, який виникає при вищеописаній ситуації, характеризується порушенням кровопостачання головного мозку, від чого болить голова, виникає головокружіння, туман перед очима. Також, з часом, погіршується зір та слух, а також провокується артеріальна гіпертензія.

Артеріальна гіпертензія є наслідком недостатнього кровопостачання довгастого мозку, що виникає при компресії хребетних артерій. Це посилює імпульсацію від нейронів довгастого мозку до серця, що викликає компенсаторне збільшення серцевого викиду та підвищення артеріального тиску. Від цього голова болить сильніше і вадне коло замикається.

Болить шия та голова при наявності протрузії чи міжхребцевої грижі. Грижове вип’ячування здавлює нервові корінці, що викликає гострий біль в шиї, який може віддавати в лопатку та руку, виникає оніміння пальців. При здавлюванні хребетних артерій болить не лише шия, але й голова, про що описувалось вище.

Найбільш часто болить шия та голова при наявності зміщень хребців, які виникають при різних фізичних навантаженнях, особливо на фоні дегенеративно-дистрофічних процесів. В залежності від ступеня зміщення клінічна картина буде відрізнятися. При незначному зміщенні біль виникає в основному при навантаженні, незручне положення під час сну також приводить до скутості та появи болю. В інших випадках виникає гострий біль після підняття вантажу, з’являється спазм м’язів спини, особливо надлопаткової ділянки, оніміння руки на боці защемлення нервового корінця.

Що робити, коли болить шия та голова?

Відповідь однозначна, потрібно обов’язково звертатись за допомогою до спеціаліста, який проведе відповідну діагностику, виявить істинну причину болю, а також призначить відповідне лікування.

Варто сказати, що лікування захворювань хребта повинен проводити спеціаліст. Самолікування з допомогою медикаментів чи народних засобів може призвести до прогресування захворювання, а запущені випадки потребують більше часу на відновлення, а іноді і більш радикальних методів лікування.

Категорія: 

Подібні статті:

Для коректного відображення вимкніть, будь ласка, Adblock Plus. data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_card_sidebyside"