Деформація Хаглунда – це остеофіт п’яткової кістки або, як кажуть в народі, “шишка на п’ятці”, яка утворюється по задньо-верхній частині п’яткової кістки вище горбистості (до неї кріпиться ахіллове сухожилля). Основною причиною виникнення деформації Хаглунда є запалення з наступним розростанням кісткової тканини в ділянці постійного подразнення. Розберемось детальніше в механізмі появи остеофіту п’яткової кістки.

Невелике уточнення: часто це захворювання плутають з п’ятковою шпорою, але це різні патологічні процеси. П’яткова шпора виникає внаслідок кальцинації підошвової фасції в ділянці прикріплення до п’ятки знизу, а також кальцинації ахіллового сухожилля в ділянці прикріплення до п’яткової кістки ззаду. Деформація Хаглунда ж виникає не в ділянці прикріплення зв’язки, а в ділянці її ковзання по п’ятці.

Причини розвитку шишки на п’ятці

Для того, щоб зрозуміти механізм розвитку деформації Хаглунда, потрібно згадати про анатомічні особливості цієї ділянки. Як вже вказувалось вище, до горбистості п’ятки кріпиться ахіллове сухожилля, до речі, воно найміцніше в людському організмі. Вище цієї ділянки прикріплення , між п’ятковою кісткою та сухожиллям знаходиться спеціальна синовіальна сумка, яка забезпечує амортизацію та більш легке ковзання сухожилля по п’ятці.

Так от, при постійних перевантаженнях нижніх кінцівок у спортсменів, при носіння вузького натираю чого взуття, а також при наявності певних анатомічних особливостей стопи, відбувається постійне натирання та подразнення ахіллового сухожилля та сумки, від чого виникає запалення ахіллового сухожилля та цієї сумки. Цей тиск та тертя передаються на задню поверхню п’яткової кістки, що приводить до деформації та розростанню кісткової тканини. Грубо кажучи, ахіллобурсит, у більшості випадків, є попередником розвитку шишки на п’ятці чи, так званої, деформації Хаглунда.

Шишка на п’ятці чи остеофіт п’яткової кістки має більше шансів виникнути при наявності певних анатомічних особливостей чи іншої патології стопи.

Фактори, сприяючі деформації Хаглунда:

  • ущільнення ахіллового сухожилля та його кальцинація – зменшення еластичності сухожилля приводить до більшого тертя та подразнення сумки і п’яткової кістки;
  • змінене склепіння стопи – найбільш часто це відбувається при високому склепінні стопи, що обумовлює більше випирання верхнього кута п’яткової кістки та посилення тертя сухожилля;
  • плоскостопість, вальгусна та інші деформації стопи – ці процеси провокують зміни біомеханіки рухів та, відповідно, порушення співвідношення п’яткової кістки до ахіллового сухожилля.

Симптоми п’яткової шишки Хаглунда

Дуже часто, в процесі появи шишки на п’ятці , хворі не відмічають якихось сильних відхилень

в своєму самопочутті. Хвороба може розвиватись поступово, з роками, і не сильно турбувати хворого. Але, у більшості випадків, відчувається біль у п’ятці, ахіллодинія, іноді біль в литкових м’язах. Біль частіше турбує при ходьбі, пізніше починає турбувати і в спокої.

При огляді чітко виділяється шишка на п’ятці по задній її поверхні, також відмічається набряк тканин, часто формуються мозолі на шкірі в цій ділянці.

Діагностика

Для правильного виставлення діагнозу, окрім клінічних симптомів, враховують дані рентгенологічного обстеження в боковій проекції, ультразвукової діагностики, іноді необхідно проводити комп’ютерну томографіяю чи магнітнорезонансну томографію.

Лікування деформації Хаглунда

У більшості випадків достатньо проведення консервативного лікування, але, в деяких випадках, без хірургічного втручання не обійтись. Воно передбачає висічення цієї патологічної ділянки.

В медичному центрі “Меднеан” проводиться консервативне лікування цього захворювання з допомогою різних та сучасних фізіотерапевтичних процедур. Основним методом лікування, який направлений на руйнування патологічної деформації , а також на розм’якшення сухожилля, знеболення та покращення мікроциркуляції, є ударно-хвильова терапія.

Обов’язкове застосування локальної кріотерапії для зменшення запального процесу та больового синдрому, усунення набряку та біологічної стимуляції тканин.

Крім того ефективно застосовується ультразвукова терапія, яка усуває симптоми запалення сухожилля та сумки, розслаблює литкові м’язи, покращує мікроциркуляцію та кровопостачання.

Лікування не обходиться і без лазеротерапії, метою якої є стимуляція біологічних процесів регенерації та відновлення, знеболення та зменшення запалення. Для цього застосовується HILT-терапія, MLS терапія та лезер слабкої потужності.

Крім того проводиться електротерапія для знеболення та розслаблення м’язів, високотонова терапія, гідромасаж, активна та пасивна кінетотерапія і багато інших процедур, що входять в комплекс лікувальних заходів.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для безпечного та ефективного лікування деформації Хаглунда!