Гемангіома хребта – це судинна пухлина доброякісного характеру, що виникає в губчастій речовині тіла хребця. Виходячи із визначення, може здатись, що до гемангіоми хребта не потрібно відноситись як до чогось небезпечного, раз вона є доброякісною. Чи так це?

Хоча гемангіома і є доброякісною, але вона може мати дуже серйозні наслідки. Уявіть собі ситуацію, коли в тілі нормального хребця утворюється порожнина, яка заповнена судинною тканиною. Це одразу відобразиться на міцності самого хребця. В такому випадку хребець вже не може витримувати сильні навантаження і в ослаблену ділянку може вдавлюватися міжхребцевий диск, від чого формуються грижі Шморля, або ще гірше – може виникати компресійний перелом хребця. Це вже серйозне ускладнення, яке потребує певних радикальних методів лікування.

Симптоми гемангіоми хребта

Незважаючи на свою певну загрозу, гемангіома дуже рідко має клінічну симптоматику. Частіше всього вона виявляється випадково при проведенні комп’ютерної томографії чи МРТ для виявлення причини, що викликає біль в спині, або для диференційної діагностики і виявлення такого захворювання, як міжхребцева грижа.

В деяких випадках гемангіома хребта може виходити за межі ураженого хребця і вип’ячуватися у спинно-мозковий канал, що вже приводить до певної клінічної симптоматики: з’являються симптоми подразнення спинного мозку або його корінців, біль у спині між лопатками при локалізації в грудному відділі.

Лікування гемангіоми хребта

Як вже встало відомо, гемангіома практично ніколи не проявляє себе до тих пір, поки не відбудеться перелом хребця. Звичайно, після випадкового виявлення гемангіоми, проводиться моніторинг змін ураженого хребця. Тобто, за хворим спостерігають, проводять періодичне обстеження хребта для контролю за розмірами пухлини, динамікою її росту і поширення за межі хребця і, саме основне – для виявлення компресійного перелому та наявності кровотечі.

Лікування включає також і певну профілактику. Хворому, у якого виявили гемангіому, рекомендують уникати сильних фізичних навантажень на хребет.

Існують також методи, які направлені на кристалізацію пухлини – це так звана емболізація. Також проводять заповнення порожнини спеціальним цементуючим розчином для укріплення хребця. При наявності перелому проводять відповідні заходи. Але у більшості випадків лікування гемангіоми хребта полягає у спостереженні за хворим, якщо, звичайно, не виникає якихось ускладнень.