Грижа – це захворювання хребта, яке супроводжується вип’ячуванням міжхребцевого диску за межі свого нормального анатомічного положення.

В нормі міжхребцевий диск складається із зовнішньої частини, яка являє собою щільне фіброзне кільце, тобто, своєрідний каркас, який виконує опорну функцію і стримує внутрішній тиск, а також із внутрішньої частини. Внутрішня частина називається пульпозним ядром, яке більш м’яке і еластичне і забезпечує амортизацію, гнучкість і рухливість хребта.

Під впливом різних факторів, коли тиск на пульпозне ядро перевищує компенсаторні можливості фіброзного кільця, відбувається вип’ячування ядра крізь нього. Це є протрузія. Вона є першим етапом чи стадією, з якої розвивається міжхребцева грижа хребта. Потім, коли тканини фіброзного кільця розриваються, виникає істинна грижа хребта. В тому випадку, коли тіло хребця ослаблене такими станами, як остеопороз, гемангіома і іншими захворюваннями, відбувається вип’ячування ядра диску в тіло хребця, тобто, в бік ослабленої ділянки. Це захворювання вже називається грижі Шморля. Це грижа хребта, яка практично ніколи не викликає подразнення корінців чи спинного мозку.

Класична грижа хребта, симптоми якої залежать від напрямку вип’ячування, характеризується втисненням в бік каналу спинного мозку або в ділянки виходу нервових корінців. Пов’язано це з тим, що ці ділянки мають найменший спротив, на відміну від передніх і бокових сторін, які оточені щільними зв’язками і м’язами. Тому міжхребцева грижа викликає певні симптоми: симптоми стиснення спинного мозку або симптоми подразнення чи защемлення нервових корінців (корінцевий синдром), від чого і болить спина. Особливо важко протікає защемлення сідничного нерва.

Лікування міжхребцевої грижі, яке розпочате на ранніх стадіях захворювання, суттєво знижує вірогідність ускладнень і покращує прогноз.

Симптоми грижі

Симптоми грижі хребта залежать від її локалізації і розмірів. Міжхребцева грижа, лікування якої залежить від багатьох факторів, без належного догляду прогресує. Грижа в початковій стадії характеризується слабо вираженими симптомами, які виникають періодично після навантаження. Першим симптомом завжди виступає біль в спині. По мірі прогресування хвороби біль стає постійним і, зазвичай, нестерпним, аж до гострого люмбаго.

При локалізації в поперековому відділі, грижа викликає біль у попереку, який турбує при навантаженнях і в зігнутому положенні. Появляються симптоми подразнення нервових корінців та їх запалення (радикуліт). Якщо грижа призводить до запалення сідничного нерва (ішіас), то біль поширюється від сідниці по задній поверхні стегна і гомілки до стопи. Іноді першим виникає біль в коліні, що пов’язано з іррадіацією від попереку.

Люмбалгія з часом починає супроводжуватись порушенням інервації нижніх кінцівок, тобто, виникають неврологічні симптоми: оніміння ніг, повзання мурах, парези і атрофія м’язів з порушенням рухової активності.

При локалізації грижі в шийному відділі хребта з’являються болі в шиї, які посилюються при рухах. Цервікалгія супроводжується болем в лопатці, появляється біль в плечі і по всій руці, а також оніміння пальців рук. З часом сила м’язів знижується. Грижа з часом прогресує без належного лікування і, відповідно, симптоми теж наростають по мірі її прогресування.

Грижа шийного відділу хребта має деякі особливості клінічного перебігу. При стисненні хребетних артерій виникає синдром хребетної артерії, від чого виникає головний біль, підвищення артеріального тиску, порушення зору, шум у вухах. Це часто приводить до виставлення помилкових діагнозів: гіпертонічна хвороба, мігрень, отит та інше. Для диференціювання проводиться ультразвукова діагностика хребетних артерій, МРТ або КТ шийного відділу і, при необхідності, інші обстеження.

Грижа в грудному відділі – це дуже рідкісне явище. Грижа в грудному відділі хребта викликає наступні симптоми: біль між лопатками, міжреберна невралгія, неможливість повноцінного вдиху. Іноді біль віддає в ліву руку і ділянку серця, що деколи сприймається як серцевий біль. Електрокардіографія допомагає розібратись в даному випадку.

Біль у попереку при вагітності також часто посилюється при наявності неактивної грижі, що пов’язано із загостренням, за рахунок збільшення навантаження на поперек і зміною центра тяжіння, через збільшення об’єму живота.

Міжхребцева грижа хребта – дуже серйозне захворювання, симптоми якого дуже сильно виснажують хворого. Тому лікування міжхребцевої грижі потребує до себе відповідної уваги і вибору самих оптимальних методів, враховуючи особливості локалізації, стадії і симптоми, а також індивідуальні особливості хворого.