Хвороба Бехтерева – захворювання, яке має хронічний перебіг і системний характер та характеризується патологічними процесами в дрібних суглобах хребта, крижово-клубових з’єднаннях і тканинах, які їх оточують.

Інша назва хвороби Бехтерева – анкілозуючий спондиліт чи спондилоартрит, яка і описує патологічні процеси в суглобах хребта: запалення з послідуючим порушенням рухливості і повним знерухомленням (анкілоз), від чого болить спина і обмежуються функції хребта.

Причини хвороби Бехтерева

Анкілозуючий спондилоартрит розвивається частіше у чоловіків молодого віку, які мають генетичну схильність до нього. Причина достеменно невідома, але є дані про причетність деяких видів ентеробактерій. Імунні комплекси, які утворюються, відкладаються в суглобах, відбувається інфільтрація макрофагами і лімфоцитами, що призводить до розвитку фіброзної тканини навколо суглобів, яка обмежує рух.

Симптоми хвороби Бехтерева

Хвороба Бехтерева супроводжується запаленням переважно дрібних з’єднань хребта, крижово-клубових з’єднань, реберно-грудинних і грудино-ключичних суглобів, тому симптоми хвороби залежать від локалізації процесу.

Основні симптоми:

  • біль в спині – спочатку з’являється біль в попереку, крижовій кістці, віддає в сідниці, а потім з’являється по всьому хребті; виникає в спокої, зазвичай в нічний час і зменшується при рухах;
  • скованість – з’являється в спокої, зазвичай вночі і зменшується при виконанні вправ;
  • защемлення сідничного нерва, симптоми подразнення нервових корінців: оніміння пальців рук, оніміння ніг;
  • посилення болю і скованості при відпочинку;
  • напруження і біль в м’язах спини з послідуючою їх атрофією;
  • порушення постави: викривлення хребта у вигляді дуги, сутулість;
  • неможливість глибокого і повноцінного вдиху;
  • симптоми враження великих суглобів (колінних, ліктьових, кульшових);
  • симптоми враження інших органів: перикардит, запалення аорти, пошкодження тканин очей, амілоїдоз нирок.

 

Діагностика

На початкових стадіях хворобу Бехтерева можна запідозрити, опираючись лише на клінічні симптоми: детальне опитування пацієнта з виявленням специфічних симптомів захворювання. Також в аналізі крові ознаки запального процесу – підвищення швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ). На більш пізніх стадіях прояви хвороби Бехтерева можна побачити на рентгенограмі: ерозії крижово-клубових з’єднань з вогнищами остеопорозу, зміна форми хребців з кальцинацією термінальних пластинок і вогнищами остеопорозу тіл хребців (“симптом бамбука”); кальцинація передньої прокольної і між остистої зв’язок хребта, а також зв’язок, що з’єднують поперечні відростки хребців (“симптом рельс”).

Магнітно-резонансна томографія дозволяє побачити картину більш чіткіше і на більш ранніх стадіях.

Лікування хвороби Бехтерева

Вилікувати хворобу Бехтерева неможливо, в крайньому випадку поки що, але можна значно покращити самопочуття пацієнта і призупинити прогресування хвороби. Тобто лікування носить симптоматичний характер.

Враховуючи системний характер захворювання, лікування повинно включати вплив на весь організм. З цією метою в період загострення застосовуються не стероїдні протизапальні, гормональні препарати. Але, враховуючи можливі побічні ефекти, лікування з їх допомогою повинно проводитись з урахуванням можливих ризиків.

Лікування хвороби Бехтерева в медичному центрі “Меднеан” проводиться з допомогою мануальної терапії та фізіотерапевтичних процедур.

Мануальна терапія дозволяє усунути функціональні блоки і зміщення хребців, відновити рух, попередити розвиток анкілозу.

Для зняття запального процесу використовується ультразвукова терапіямагнітотерапія. Для стимуляції регенерації проводиться лазеротерапія і HILT–терапія. При наявності м’язових спазмів (м’язово-тонічний синдром), а також для стимуляції м’язів на більш пізніх стадіях для попередження їх атрофії, використовується електротерапія.

Для покращення еластичності зв’язок і руйнування патологічних відкладень солей кальцію використовується ударно-хвильова терапія. Крім цього, метод покращує рухливість хребта і знімає біль.

Хороший ефект мають теплові процедури: вигрівання сольовими грілками, парафіном, озокеритом. Інфрачервона сауна при хворобі Бехтерева забезпечує глибоке прогрівання організму інфрачервоними променями, що посилює кровообіг і обмінні процеси, розслаблює м’язи, усуває біль.

Позитивний вплив має ручний масаж спини, який проводиться в щадному режимі і після теплових процедур.

Таке комплексне лікування дозволяє зберегти рухову активність людини, попередити зрощення хребців і розвиток сутулості, ефективно усувати симптоми для нормального самопочуття і життєдіяльності.

Лікувальна гімнастика має велике значення в лікуванні хвороби Бехтерева. Вона дозволяє зняти біль, підтримувати рухливість в хребті, а також попереджувати розвиток атрофії м’язів.

Хвороба Бехтерева має неблагоприємний прогноз, так як має хронічний і прогресуючий характер, але при умові своєчасного і правильно підібраного лікування можна досягнути тривалої ремісії.