Остеохондропатія або хондропатія – це збірне поняття групи захворювань, які супроводжуються руйнуванням губчатої тканини кісток в ділянках їх росту, що призводить також до пошкодження хряща.

Остеохондропатія є не чим іншим, як асептичний некроз кісткової тканини, внаслідок порушення її живлення. Тобто, це дистрофічне захворювання, яке у більшості випадків генетично обумовлене.

Остеохондропатія частіше вражає підлітків і дітей внаслідок порушення кровопостачання і живлення кісткової тканини при обмінних порушеннях, травматичних або вроджених аномаліях.

Хондропатія частіше вражає кістки і суглоби, які піддаються великим навантаженням: кульшові, колінні, колінна чашка, кістки стопи. Іноді пошкоджуються хребці.

Різновиди остеохондропатії

Остеохондропатія має велику кількість різновидів, в залежності від локалізації патологічного процесу.

Розрізняють наступні остеохондропатії:

  • Хвороба Пертеса (Легга-Кальве-Пертеса) – остеохондропатія головки стегнової кістки з розвитком асептичного некрозу, внаслідок порушення її кровопостачання. Захворювання частіше виникає у хлопчиків 10-15 років і при відсутності лікування може викликати коксартроз у майбутньому.
  • Хвороба Осгуда-Шляттера – остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки, яка виникає частіше у підлітків в період інтенсивного росту і при активних заняттях тими видами спорту, які передбачають навантаження на нижні кінцівки: футбол, хокей, баскетбол, гімнастика, тощо. Захворювання супроводжується некрозом і фрагментацією горбистості з послідуючою регенерацією і формуванням специфічних горбиків під колінами.
  • Остеохондропатія колінної чашечки – дегенеративно-дистрофічне пошкодження колінної чашечки з руйнуванням хрящової тканини, що викликає біль в коліні, приводить до порушення рухової активності і може з часом призводити до такого ускладнення, як .
  • Остеохондропатія кісток стопи (Келлера) – пошкодження човноподібної кістки (I тип) або голівок плюсневих кісток (II тип), супроводжується болем при ходьбі, особливо на босу ногу (при II типі), кульганням, набряком підйому стопи і збільшенням голівок плюсневих кісток.
  • Остеохондропатія п’яткової кістки – пошкодження горбистості п’яткової кістки в місці прикріплення ахілового сухожилля, супроводжується набряком і болем в ділянці горбистості, які посилюються при ходьбі. З часом в цьому місці формується п’яткова шпора.
  • Хвороба Кінбека – хондропатія півмісяцевої кістки, яка виникає внаслідок постійного травмування кисті, супроводжується болем, що посилюється при навантаженні, атрофією м’язів передпліччя.
  • Остеохондропатія хребта (хвороба Шейермана-Мау) – виникає у дітей в період інтенсивного росту і характеризується посиленням грудного кіфозу, викликаного деформацією тіл хребців, внаслідок хондропатії замикаючих пластинок хребців. Спочатку кіфоз проявляється сутулістю, потім виникає біль в спині і порушується робота внутрішніх органів.

 

Лікування остеохондропатії

Лікування цього захворювання суглобів включає як консервативні, так і хірургічні методи. Консервативне лікування передбачає забезпечення спокою враженій кінцівці в гострий період, застосування знеболюючих та протизапальних препаратів.

Альтернативою препаратам виступає фізіотерапія. Для зняття болю і запального процесу в медичному центрі “Меднеан” застосовується ультразвукова терапія, проводиться магнітотерапія з імпульсним магнітним полем, високотонова терапія. Для посилення регенерації кісткової і хрящової тканини ефективними є лазеротерапія та HILT-терапія. При розвитку атрофії м’язів використовується електротерапія з стимулюючими струмами. В неактивній фазі проводиться ударно-хвильова терапія.

Показане застосування теплових процедур у вигляді вигрівання парафіном, озокеритом чи сольовими грілками. Вигрівання комбінується з екстремальним холодом: локальна кріотерапія добре знімає біль і значно посилює кровопостачання.

Проводиться також масаж спини або кінцівок, а також гідромасаж.

В деяких випадках виникає необхідність хірургічного втручання – проводяться різні кістково-пластичні операції.