Порушення постави – це патологічний стан, який включає в себе відхилення від фізіологічної вісі хребта з такими найбільш частими та основними проявами, як зміни фізіологічного кіфозу та лордозу. Тобто, відбувається або посилення, або зменшення цих фізіологічних вигинів. Але, для порушення постави характерна і певна клінічна картина та можливі різноманітні ускладнення. Давайте роберемось детальніше, що таке постава та які види її порушення існують.

Постава – це звична поза (вертикальна поза, вертикальне положення тіла людини) у спокої і при русі. Звичне положення тіла – це те положення тіла, яке регулюється несвідомо, на рівні безумовних рефлексів, так званим руховим стереотипом. Людина має тільки одну, притаманну лише їй звичну поставу. Вона зазвичай асоціюється з виправкою, звичною позою, манерою утримувати себе в просторі.

Причини порушення постави

Причини порушення постави розрізняють вроджені й набуті.

Вроджені причини обумовлені аномаліями розвитку, такими, як:

  • клиноподібний хребець
  • напівхребець
  • зрощення остистих відростків
  • незарощення дужок хребців
  • розщеплення хребців

 

До набутих причин відносять:

 

Порушення постави у дітей виникає через неуважність працівників дошкільних закладів, шкіл та батьків. Якщо не слідкувати за тим, як дитина сидить та неправильно підібрати висоту стола та стільця згідно зросту дитини, це дуже збільшує шанси розвитку порушень постави у дітей. Також важливим є своєчасне виявлення та усунення факторів та хвороб, що сприяють цьому.

Важливою причиною порушення постави є недостатня фізична активність, що приводить до слабкості м’язів спини. Якщо м’язи не фіксують хребет, це сприяє виникненню неправильної постави.

Важливо не упустити той момент, коли порушення постави можна позбутися. Своєчасне звернення до фахівця допоможе запобігти прогресуванню хвороби хребта, дозволить уникнути можливих наслідків і вбереже здоров’я.

Ознаки порушення постави у дітей

Перші ознаки порушення постави у дітей, які можуть виявити батьки:

  • сутулість дитини;
  • надто сильний вигин попереку чи шиї вперед;
  • округлість спини чи навпаки, зглаженість усіх вигинів (“спина як дошка”).

 

Тобто, це ознаки, які можна описати такими медичними термінами, як патологічний кіфоз, що пояснює сутулість дитини, та патологічний лордоз, який являє собою сильний вигин попереку чи шиї вперед. Це основні ознаки, що описують порушення постави.

Порушення постави, зазвичай, довгий час клінічно не проявляється. Однак, з часом, при прогресуванні, можна почути від дитини скарги на біль в спині та грудній клітці, біль у попереку, з’являється швидка стомлюваність, порушення уваги тощо.

Види порушення постави

Види порушення постави розрізняють по відношенню до площини, в якій відбувається викривлення. Ідеальна постава має незначний вигин шийного відділу вперед (фізіологічний лордоз), грудний незначно видається назад (фізіологічний кіфоз), поперековий – вперед (також фізіологічний лордоз), таз має відхилення назад. Гіперлордоз виникає в разі, якщо поперековий вигин виражений надмірно. Кіфоз характеризується збільшенням вигину в грудному відділі хребта. Млява постава характеризується збільшенням всіх вигинів хребта.

Розрізняють наступні види порушень постави:

  • сутулість – збільшений грудний кіфоз та зменшений поперековий лордоз
  • округла спина – ще сильніше збільшення грудного кіфозу та майже відсутній поперековий лордоз
  • кругловигнута – збільшення грудного кіфозу та лордозу шиї і попереку
  • плоска спина – зменшення всіх вигинів
  • плосковигнута – зменшення грудного кіфозу при збільшеному або нормальному поперековому лордозі

 

Профілактика порушень постави

Профілактика порушень постави полягає у наступних заходах:

  • правильна посадка та корекція пози дитини
  • регулярні фізичні навантаження
  • своєчасне виявлення та лікування хвороб, що сприяють розвитку цього стану

 

Які ж наслідки порушення постави?

Порушення постави небезпечне своїми наслідками: може розвиватись сколіоз, який призводить вже до клінічних проявів та ускладнень, також це призводить до того, що в більш ранньому віці розвивається остеохондроз хребта, з часом може формуватись протрузія диску, міжхребцева грижа, а також вегетосудинна дистонія, тощо. Тому своєчасне звернення до фахівця допоможе дитині уникнути серйозних наслідків у майбутньому.