Синдром бокового аміотрофічного склерозу – симптомокомплекс, який виникає при ураженні нервових клітин спинного мозку вертеброгенного походження. Тобто, це патологія, яка виникає при пошкодженні спинного мозку, що викликано різними захворюваннями хребта.

Розрізняють боковий аміотрофічний склероз (хвороба Шарко) та синдром бокового аміотрофічного склерозу. Ці стани відрізняються між собою причинами виникнення, клінічною картиною, а також прогнозом. Причини хвороби до цих пір не встановлені,а синдром виникає при патології хребта. При хворобі пошкоджуються нейрони як спинного мозку, так і головного мозку, а синдром характеризується пошкодженням лише на рівні спинного мозку. Що ж стосується прогнозу, то хвороба бокового аміотрофічного склерозу швидко прогресує і завершується смертю хворого, як такого лікування немає. Синдром бокового аміотрофічного склерозу має більш благоприємний прогноз та піддається лікуванню.

Причини синдрому

Синдром бокового аміотрофічного склерозу прямо пов’язаний із захворюваннями хребта, а саме шийного його відділу. Тобто, це цервікальна вертеброгенна мієлопатія. Переважне ураження шийного відділу, очевидно, пов’язане із вузьким спино-мозковим каналом в цьому відділі.

Причини, які викликають синдром бокового аміотрофічного склерозу:

 

Пошкодження мотонейронів передніх рогів спинного мозку або провідних нервових шляхів відбувається при прямому пошкодженні остеофітами, при здавлюванні грижевим вип’ячуванням або кістковими уламками при переломах. Також це відбувається при порушенні живлення внаслідок здавлювання судин при зміщенні хребців чи при вищезгаданих станах. Так чи інакше, відбувається пошкодження нижнього рухового нейрону або провідних шляхів при збереженні верхнього контролюючого нейрону, тобто, кора головного мозку не пошкоджується.

Симптоми

Як вказувалось раніше, симптоми цього синдрому дуже схожі з хворобою бокового аміотрофічного склерозу. Тобто, виникають спастичні парези верхніх кінцівок з прогресуючою атрофією м’язів, присутні скорочення окремих м’язових волокон (фасцикуляції). Але, на відміну від хвороби, синдром проявляється поступовим ослабленням рефлексів, а патологічні ніколи не виникають. Окрім того, при синдромі виникають болі в шиї, які посилюються при навантаженні, з’являється оніміння пальців рук та порушується чутливість всієї кінцівки.

Синдром бокового аміотрофічного синдрому з часом приводить до порушення функціонування тазових органів внаслідок здавлення провідних пірамідних шляхів, що при хворобі буває дуже рідко. Також при синдромі виникає головокружіння, головний біль, порушення зору та слуху, підвищення артеріального тиску, тобто, виникає синдром хребетної артерії. Бульбарні прояви спостерігаються рідко, на відміну від хвороби.

Лікування

Синдром бокового аміотрофічного склерозу піддається лікуванню і при ранньому зверненні за допомогою має благоприємний прогноз. Лікування приводить до зупинення прогресування хвороби та значно полегшує стан хворого.

Проводиться лікування остеохондрозу та його ускладнень, крім того, лікувальні заходи направлені на усунення сдавлювання нервової тканини, а також на посилення регенераторних процесів.

Лікування хребта в медичному центрі “Меднеан” проводиться з допомогою мануальної терапії, яка є основою лікування більшості станів хребетного стовпа та часто здатна покращити стан хворого одразу після застосування. Мануальна терапія усуває функціональні блоки та зміщення хребців, сприяє регресії міжхребцевої грижі та протрузії, відновлює кровотік по хребетним артеріям та відтік по венам, а також звільняє нервові волокна від защемлення та подразнення.

Реабілітація хребта проводиться також з допомогою фізіотерапевтичних процедур, які направлені на усунення больового синдрому та запального процесу, а також сприяють процесам відновлення та посилюють регенерацію.

Синдром бокового аміотрофічного склерозу добре піддається лікуванню, але все залежить від давності процесу, характеру пошкоджень та ступеню склерозування нервової тканини.