Що таке спондильоз хребта і які причини його виникнення?

Існує дуже багато інформації щодо спондильозу, але чим більше її читаєш, тим більше починаєш заплутуватись і не розуміти суті самого захворювання. Крім того, його часто плутають зі спондилітом, про який читайте тут. Ось, наприклад, класичне визначення спондильозу:

Спондильоз – це інволюційні процеси в міжхребцевих дисках, які супроводжуються дистрофічними змінами в фіброзному кільці, особливо в бокових і передніх його відділах, і вип’ячуванням диску в цих ділянках під тиском його ядра на фіброзне кільце, утворенням крайових кісткових розростань хребців і оссифікацією передньої продольної зв’язки хребта.

Із цього визначення стає зрозуміло, що спондильоз хребта супроводжується змінами в міжхребцевих дисках і в самих хребцях. Але даруйте, адже дистрофічні зміни в міжхребцевих дисках носять назву остеохондроз. Виходить, спондильоз і остеохондроз хребта – це один і той же процес, але з різними назвами? Дозвольте ж, дорогі читачі, розказати вам детально і доступно про спондильоз, щоб раз і назавжди зрозуміти, про що йде мова.

Спондильоз і остеохондроз – окремі хвороби хребта, але одне є наслідком другого. Тобто, спочатку відбуваються дистрофічні зміни в міжхребцевих дисках із зменшенням їх тургору і еластичності. Це і є остеохондроз. В послідуючому це призводить до змін в тілах самих хребців, що і являється спондильозом. Якщо в процес втягуються і міжхребцеві суглоби, то це захворювання вже називається спондилоартроз. Не слід плутати з анкілозуючим спондилоартритом (хвороба Бехтерева).

Можна сказати і так: спондильоз є наступною стадією і наслідком остеохондрозу.

Деформуючий спондильоз

Деформуючий спондильоз так називається від того, що відбувається деформація тіл хребців і , відповідно, самого хребта. Деформуючий спондильоз виникає від того, що тканини фіброзного кільця міжхребцевого диску поступово виштовхуються при навантаженнях за межі тіл хребців і “тягнуть” за собою їхні краї, з якими спаяні, що призводить до появи кісткових виступів. Це так звані остеофіти, які на рентгенівському знімку виглядають як “гачки” чи “дзьоби”. Вони охоплюють диск по бокам і обмежують його подальше вип’ячування. Цей процес є захисним механізмом, який направлений на недопущення подальшого руйнування диску, його розповзання і просідання.

Також слід сказати, що спондильоз, як і остеохондроз хребта – це наслідок процесів старіння організму і зношування структур хребта.

Симптоми спондильозу

Спондильоз хребта може взагалі ніяк не проявлятись. Але при локалізації остеофітів в ділянці виходу нервових корінців спинного мозку, вони можуть призводити до їх подразнення, що викликає корінцевий синдром та біль в спині. Можуть виникати також ускладнення спондильозу, такі як: зміщення хребців, протрузія або міжхребцева грижа. При цьому симптоми різко посилюються. Особливо важко протікає защемлення сідничного нерва.

Симптоми спондильозу залежать від його локалізації. При наявності спондильозу в шийному відділі хребта можуть виникати наступні симптоми:

 

Симптоми спондильозу грудного відділу проявляються також у вигляді болю в спині, виникає міжреберна невралгія. Іноді важко зробити глибокий вдих через посилення болю.

При локалізації в поперековому відділі виникає біль у попереку, попереково-крижовий радикуліт, а також запалення сідничного нерва (ішіас). Може з’явитися м’язова слабкість, оніміння ніг.

Діагностика спондильозу

Для діагностики використовується звичайна рентгенографія, при якій виявляються остеофіти і зменшення висоти між хребцями. Комп’ютерна томографія дозволяє візуалізувати ці зміни набагато чіткіше. Ультразвукова діагностика, окрім всього іншого, дає можливість оцінювати стан міжхребцевих дисків.

Лікування спондильозу

Лікування спондильозу, як і лікування остеохондрозу хребта, направлено в першу чергу на усунення ускладнень, а також купування симптомів.

Основні принципи лікування спондильозу:

  • Усунення причин, які викликають клінічні симптоми;
  • Призупинення прогресування дистрофічних процесів;
  • Відновлення рухливості хребта.

 

Спондильоз потребує лікування з використанням мануальної терапії. Мануальна терапія здатна усунути зміщення хребців і блоки в міжхребцевих суглобах, і, відповідно, подразнення чи защемлення нервових корінців; дозволяє відновити рухливість хребта і є основою лікування.

Для призупинення прогресування захворювання використовуються методи, які покращують кровообіг і живлення структур хребта. Вигрівання дозволяє покращити кровопостачання за рахунок розширення судин. Застосовується локальна кріотерапія, яка приводить до сильного компенсаторного посилення кровообігу після різкого спазму судин від впливу екстремального холоду. Крім того, ця процедура має загальний стимулюючий вплив на організм.

З метою покращення живлення структур хребта, а також знеболення і підвищення адаптаційних можливостей організму, лікування включає використання такого методу, як магнітотерапія.

Для стимуляції регенераторних процесів проводиться лазеротерапія або більш потужна HILT-терапія. Окрім сильного стимулюючого впливу і призупинення дистрофічних процесів вони мають ще й хороший знеболюючий ефект.

Для знеболення і стимулювання загального метаболізму організму проводиться високотонова терапія, яка також покращує емоційний стан пацієнта. Для усунення м’язових спазмів проводиться електротерапія з допомогою різних токів.

Іноді показано застосування витягування хребта з допомогою сухої витяжки або проводиться підводна витяжка.

Лікування виправдовує застосування такого методу, як ударно-хвильова терапія. Він дозволяє покращувати рухливість в сегментах хребта, знеболювати, посилювати кровопостачання і місцево руйнувати патологічні відкладення солей кальцію.

Лікування спондильозу передбачає індивідуальний і комплексний підхід і, при правильно підібраному лікуванні, спондильоз хребта довгі роки може не проявлятися ніякими симптомами.