Хвороба Пертеса – асептичний некроз головки стегнової кістки, виникнення якого пов’язують із порушенням кровопостачання в силу тих чи інших причин. Це остеохондропатія, яка перебігає циклічно з періодами руйнування хрящової тканини і самої головки стегнової кістки та періодами її відновлення.

Хвороба Пертеса частіше виникає у дітей – хлопчиків від 4 до 10-12 років, у дівчаток виникає рідше, але протікає більш агресивно. Частіше пошкоджується один суглоб, однак може бути і двостороннє ураження.

Захворювання тривалий час може майже ніяк не проявлятися, тому батьки повинні бути пильними і при появі найменших проявів кульгання звертатись до фахівця.

Причини хвороби Пертеса

Основною причиною хвороби Пертеса є порушення кровопостачання головки стегнової кістки, але що його викликає, достеменно невідомо. Тимчасове порушення кровоточу призводить до некрозу головки, але після відновлення кровообігу, починаються процеси регенерації кістки за рахунок розростання сполучної тканини. Це і пояснює циклічність перебігу цього захворювання суглобів.

Сприяючим фактором розвитку остеохондропатії Пертеса є мієлодисплазія, тобто, недорозвинення поперекового відділу спинного мозку, який забезпечує інервацію кульшових суглобів. Це патологія, яка обумовлена генетичними факторами.

Також сприяючим фактором є патологія судин, які живлять головку, а саме змінений їх діаметр. При цьому відбувається хронічна недостатність кровотку і при наявності додаткових факторів, наприклад, інфекційного процесу або травми, кровопостачання припиняється взагалі.

Сприяючими факторами вважаються також схильність до інфекційно-алергічних захворювань, перенесений рахіт, гіпотрофія.

Симптоми хвороби Пертеса

Як вже зазначалось, хвороба довгий час може ніяк не проявлятися. На першій стадії розвитку хвороби Пертеса (некроз) може турбувати незначний біль в кульшовому суглобі, іноді першим з’являється біль в коліні. Також можна помітити незначне кульгання. Якщо почати лікування на цій стадії, хворобу можна повністю вилікувати.

В послідуючому, при розвитку компресійного перелому головки стегнової кістки (друга стадія), відбувається вкорочення ноги, посилюється кульгання і біль в стегні, обмежуються рухи в кульшовому суглобі.

На стадії відновлення клінічні симптоми дещо затихають.

Діагностика

Для точного встановлення діагнозу враховуються клінічні дані, результати огляду та дані інструментальної діагностики. Проводиться ренгенологічне дослідження тазу та кульшових суглобів, також проводиться ультразвукова діагностика. При необхідності проводиться магнітно-резонансна томографія.

Лікування хвороби Пертеса

Ефективність лікування залежить від того, наскільки рано продіагностовано захворювання, а також від правильної лікувальної тактики. Лікування направлене на розвантаження кульшових суглобів, збереження співвідношення головки стегнової кістки до вертлюжної западини, а також усунення больового синдрому та стимуляцію регенерації тканин.

Для розвантаження суглобів і зменшення пошкоджуючого впливу ваги власного тіла, бажано користуватися милицями. Показано також використання спеціальних ортопедичних пристосувань і гіпсування для повного розвантаження, особливо на стадії компресійного перелому головки стегнової кістки.

Для відновлення співвідношення кісток кульшового суглобу проводиться мануальна терапія. Для знеболення і покращення кровообігу проводиться магнітотерапія на ділянку кульшових суглобів та поперек. Для посилення відновних процесів проводиться лазеротерапія та її різновид із застосуванням лазеру високої потужності – HILT-терапія. Для розширення судин і покращення циркуляції крові проводяться теплові процедури на кульшові суглоби в комбінації з локальною кріотерапією. Застосовується пасивна розробка кульшового суглобу з допомогою спеціального обладнання – механотерапія.

В деяких випадках показане хірургічне втручання.

Варто сказати, що лікування хвороби Пертеса тривале, але повністю виліковується при ранній діагностиці і лікуванні. В більш запущених випадках може формуватися коксартроз, який приводить до інвалідності.