Ревматоїдний артрит – захворювання, яке відноситься до системної патології сполучної тканини і супроводжується враженням переважно дрібних суглобів. Ревматоїдний означає подібний, тобто існує схожість клінічних проявів до ревматизму, але він має свої специфічні симптоми, складний патогенез розвитку захворювання і не вияснену етіологію. Це достатньо поширене захворювання, яке має виражені симптоми і часто призводить до інвалідності.

Причини розвитку ревматоїдного артриту до цих пір достеменно не вивчені. Є припущення, що в основі його розвитку лежить інфекційний процес, який приводить до порушення функціонування імунної системи. При цьому імунна система у схильних людей реагує спотворено, тобто виробляються антитіла до антигенів власного організму і ці імунні комплекси відкладаються в сполучній тканині, в тому числі і в суглобах, що викликає артрит.

Сприяючими факторами розвитку ревматоїдного артриту є генетична схильність, також наявність сильних стресових ситуацій, переохолодження, гормональні розлади.

Найбільш часто пошкоджуються дрібні суглоби кистей, також променезап’ясні, плечові і ліктьові, дуже рідко кульшові, колінні (див. артрит колінного суглоба) і гомілостопні. Пошкоджуються суглоби симетрично, на обох кінцівках одразу.

Розрізняють ревматоїдний артрит серопозитивний – наявний ревматоїдний фактор в крові і серонегативний артрит.

Симптоми ревматоїдного артриту

Основні симптоми і особливості перебігу захворювання:

  • біль в суглобах, що виникає зазвичай в спокої, при тривалому сидінні, особливо в нічний час, який зменшується після руху;
  • набряк суглобів;
  • скованість в суглобах вранці, яка проходить після того, як хворий розходиться;
  • місцеве підвищення температури і почервоніння;
  • м’язовий біль;
  • симптоми загального нездужання: загальна слабкість, втомлюваність, підвищення температури тіла;
  • деформація суглобів – ревматоїдний артрит супроводжується не лише запаленням синовіальної оболонки суглобової капсули, але й самих суглобових поверхонь і хрящової тканини з розвитком артрозу (артроз колінного суглоба, артроз кульшового суглобу (коксартроз)) і повним знерухомленням (анкілоз)
  • оніміння ніг при подразненні нервів нижньої кінцівки від здавлювання тканин набряком.

 

Крім симптомів пошкодження суглобів ревматоїдний артрит супроводжується пошкодженням майже всіх органів і систем, так як сполучна тканина присутня скрізь. Формуються підшкірні вузлики, пошкоджується серцево-судинна, нервова і дихальна системи, органи зору. Частим ускладненням захворювання є ниркова недостатність.

Можна виділити три стадії ревматоїдного артриту:

  • при першій запалюється синовіальна оболонка, з’являється набряк, почервоніння, біль;
  • для другої стадії характерне продуктивне запалення – переважають процеси проліферації клітин сполучної тканини, що приводить до потовщення суглобової капсули і обмеження рухливості;
  • при третій стадії ревматоїдного артриту відбувається руйнування хрящової тканини і суглобових поверхонь, що приводить до деформації, обмеження руху або повного знерухомлення, хрустять суглоби.

 

Лікування ревматоїдного артриту

Лікування ревматоїдного артриту носить симптоматичний характер і направлене на усунення симптомів і сповільнення прогресування захворювання. Чим раніше почато лікування, тим більше шансів зберегти суглоби і досягти тривалої ремісії.

Враховуючи той факт, що захворювання носить системний характер, лікування включає в себе вплив на весь організм. Зазвичай використовують нестероїдні протизапальні препарати, при вираженому запаленні застосовують гормональні препарати.

Для виведення імунних комплексів з організму, які мають пошкоджуючий вплив на суглоби, проводиться очищення плазми крові – плазмаферез.

При неефективності цього лікування показано застосування базової терапії: цитостатичні препарати, імунодпресанти та імуномодулятори. Також лікування включає в себе призначення біологічних препаратів, які здатні блокувати цитокіни і ферменти, що мають руйнуючий вплив на суглобові поверхні.

На ранній стадії розвитку ревматоїдного артриту хороший ефект дає фізіотерапія. Ультразвукова терапія застосовується для усунення набряку та запального процесу, а також в якості знеболюючого засобу. Навіть одразу після процедури відчувається полегшення та покращується рухливість в суглобах. Обов’язково проводиться магнітотерапія для покращення циркуляції крові, зменшення больових відчуттів та запального процесу. Крім того, вона покращує адаптаційні можливості організму та полегшує стан пацієнта при зміні умов навколишнього середовища чи наявності магнітних бурь. При необхідності проводиться електротерапія для зменшення м’язових спазмів.

Для стимуляції регенерації тканин, зменшення больового синдрому і запального процесу чудовим засобом виступає лазеротерапія. В медичному центрі “Меднеан” наявні та застосовуються три різновиди лазерної терапії, які відрізняються параметрами терапії та можливостями застосування. Це і низькоінтенсивний лазер, і MLS-терапія, а також сучасний метод – HILT-терапія. Вони стимулюють відновлення хрящової тканини, що зменшує руйнуючу дію ревматоїдного артриту на суглоби та попереджує розвиток вртрозу в подальшому.

При ущільненні суглобової капсули та при розвитку деформації суглобів використовується ударно-хвильова терапія, яка покращує рухливість в суглобі та зменшує больові відчуття.

Комплексне лікування включає також такі фактори, як усунення зайвої ваги, позбавлення від шкідливих звичок, дотримання спеціальної дієти.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для лікування ревматоїдного артриту!