Цервікалгія – біль в шиї, який являється першим і основним симптомом, що сигналізує про наявність того чи іншого захворювання в шийному відділі хребта чи оточуючих його тканинах. Часто люди не зважають на цей симптом, вважаючи, що це наслідок протягу чи незручного положення під час сну і, що біль пройде самостійно. Однак, це втрачений час, адже хвороба прогресує і рано чи пізно прояви цервікалгії посиляться настільки, що це змусить хворого звернутись за допомогою до лікаря.

Досить часто можна почути, що цервікалгія є наслідком остеохондрозу, чи, як кажуть в народі, відкладання солей. В розумінні людей, якісь міфічні солі десь там відкладаються, давлять і подразнюють, формують горб і таке інше, і тому болить шия. По-перше, детальніше про остеохондроз хребта читайте по даному посиланню, це окрема тема для обговорення, а по-друге – не сам остеохондроз викликає цервікалгію, а наслідки його прогресування, тобто, його ускладнення.

Сам по собі остеохондроз не викликає ніяких симптомів, поки не відбудеться суттєвого зменшення висоти міжхребцевого диску, поки не почнуть формуватись крайові кісткові розростанням остеофітів (спондильоз, як наступна стадія остеохондрозу) та не відбудеться звуження корінцевих каналів. Але найважливішими факторами появи больового синдрому є наявність зміщень хребців, формування протрузіі чи міжхребцевої грижі, які також є наслідком прогресування остеохондрозу. Ці фактори викликають подразнення чи защемлення нервових корінців в корінцевих каналах, що викликає болі в шиї, неврологічні порушення, обмеження рухової активності та інші симптоми, про які мова йтиме нижче.

Симптоми, що супроводжують цервікалгію

Цервікалгію досить часто супроводжує головокружіння, а іноді воно виникає самостійно, без появи болю в шиї. Це пов’язано з тим, що відбувається компресія хребетних артерій в шийному відділі та порушення кровопостачання головного мозку, але без защемлення нервових корінців. При цьому також виникає помутніння в голові, пелена перед очима, шум у вухах, порушення зору та головний біль. Це все ознаки так званого синдрому вертебральної артерії.

Окрім того, наслідком порушення кровопостачання головного мозку по хребетним артеріям є нестабільність артеріального тиску та вегетосудинна дистонія. Це пов’язано із кисневим голодуванням довгастого мозку, який відповідає за роботу серцево-судинної системи. Отже, схема така: довгастий мозок отримує недостатньо кисню, тому посилає імпульси до серця для посилення його робити. Це приводить до підвищення серцевого викиду та артеріального тиску.

Біль в шиї дуже часто супроводжується симптомами порушення інервації верхніх кінцівок. Плечове сплетення формується із нервових корінців, що відходять від сегментів спинного мозку шийного та верхнього грудного відділів. Тому при подразненні цих корінців, про що вже вказувалось вище, та їх запаленні (радикуліт чи по-сучасному радикулопатія), симптоми будуть спостерігатись на всьому протязі ділянки інервації шийного сплетення, а саме по всій верхній кінцівці. Цервікалгія супроводжується онімінням пальців рук, повзанням мурах, порушенням чутливості; виникає біль в плечі, також з’являється біль в лікті або по всій руці.

Можна згрупувати симптоми, які виникають разом із болем в шиї, наступним чином:

  • больовий синдром (цервікалгія, мігрень, тощо)
  • неврологічні симптоми
  • дисциркуляторні порушення

 

Під час обстеження відзначається напруження м’язів шиї з однієї сторони чи з обох одночасно. Рухи в шийному відділі обмежені, можуть супроводжуватися клацанням, хрускотом, іноді голова нахиляється в бік болю, тобто, виникає кривошия.

Цервікалгія провокується слідуючими чинниками: перепади температури, тривале незручне положення (незручне сидіння в транспорті), травми, удари, різкі фізичні навантаження, різкі повороти тощо.

Лікування цервікалгії в центрі “Меднеан”

Лікувати біль в шиї можна з допомогою пігулок, однак через короткий проміжок часу знову прийдеться їх приймати, або поступово прийдеться збільшувати дозу, чи застосовувати сильніші препарати, бо ефекту не буде через звикання. А все тому, що медикаменти не усувають причину, а лише симптом. Припиняєте їх приймати – біль в шиї рано чи пізно повернеться. Як тоді лікувати біль в шиї?

Правильним підходом до цієї проблеми є визначення причини цервікалгії та вплив безпосередньо на неї, а не на сам симптом. Найкращим методом лікування причини болю в шиї є мануальна терапія, яка дозволяє усунути зміщення хребців, зняти функціональні блоки, відновити рух в шиї і є основою лікування міжхребцевої грижі. Це дуже сильна та дієва методика, яка дає чудові результати.

В медичному центрі “Меднеан” разом із мануальною терапією використовується фізіотерапія у вигляді цілого комплексу процедур, які здатні ефективно доповнювати основне лікування та значно прискорювати одужання. Крім того, фізіотерапевтичні процедури позбавлені побічних ефектів, які характерні для медикаментозного лікування, що має велике значення при навності супутньої патології внутрішніх органів у хворого чи протипоказів.

В якості сильного біостимулятора, який здатний прискорювати регенерацію хрящової тканини, покращувати нервову провідність та відновлювати інервацію тканин, в медичному центрі “Меднеан” застосовується лазеротерапія з допомогою різноманітного лазерного устаткування. Обладнання дозволяє підбирати параметри терапії індивідуально до кожного пацієнта, працювати точково чи обробляти великі ділянки одночасно для максимального терапевтичного ефекту.

Для усунення запального процесу та набряку нервових корінців і, як наслідок, знеболення, проводиться процедура ультразвукової терапії із застосуванням різних режимів, враховуючи гостроту процесу та її тривалість, наявність спазму м’язів чи інших симптомів. Ультразвукові хвилі не лише зменшують симптоматику, а й покращують мікроциркуляцію та живлення тканин.

Проводиться магнітотерапія з імпульсним та постійним магнітним полем для посилення кровопостачання та мікроциркуляції, покращення адаптаційних можливостей організму. Електротерапія застосовується для розслаблення м’язів або їх стимуляції при атрофії, зменшення больового синдрому шляхом перезбудження нервових волокон різними видами струмів. Обов’язково проводяться процедури ударно-хвильової терапії.

Для розслаблення м’язів та покращення кровопостачання проводиться масаж спини. Рекомендується лікувальна гімнастика, мета якої полягає в зміцненні м’язів, що дозволяє зафіксувати отриманий результат. Особливе місце в процесі лікування та реабілітації пацієнтів із захворюваннями хребта займає кінезотерапія, яка в медичному центрі “Меднеан” застосовується в пасивному та активному режимах.

Варто усвідомити, якщо виникла цервікалгія, це обов’язково вказує на наявність якоїсь хвороби хребта, а не просто наслідок протягу чи незручного положення. Вона сама не пройде, або якщо і пройде, то через деякий час з новою силою проявить себе. Якщо не діагностувати причину та вчасно не лікувати іі, це може мати досить серйозні наслідки для здоров’я. І потрібно пам’ятати – якщо болить шия та голова, потрібно звертатись до лікаря і не займатись самолікуванням.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” для виялення причини болю в шиї та повноцінного лікування!