Хребет є основою нашого організму, певним стрижнем, від стану якого залежить здоров’я всього організму. Це пов’язано із особливостями будови хребетного стовпа і функціями, які він виконує.

Слід звернути увагу на вигини хребта, які надають йому S-подібної форми. Це вигини вперед в шийному і поперековому відділах (фізіологічний лордоз) і вигин дозаду в грудному відділі (фізіологічний кіфоз). Така форма хребта є пристосувальним механізмом, який покращує амортизаційні властивості і спрощує опір земному тяжінню.

Хвороби хребта, які викликають порушення постави, засновані на збільшенні або зменшенні цих вигинів, або на боковому викривленні, яке носить назву сколіоз. Це, без сумніву, призводить до порушення функціональності хребта і виникненню певних симптомів, наприклад, болю в спині.

Якщо глянути на будову хребта, то можна побачити, що основною його функціональною одиницею є сегмент, який складається з двох сусідніх хребців і міжхребцевого диску між ними. Такий розгляд важливий з точки зору виникнення хвороб хребта, адже саме патологія сегментарного апарату хребта призводить до патологічних станів.

Зміщення хребців в сегменті призводить до подразнення чи защемлення нервових корінців, що викликає їх запалення (радикуліт) і порушує функції. Це викликає патологічні стани в інервуємих ними органах і системах. Тобто, хвороби хребта призводять до хвороб різних органів, які навіть не знаходяться близько до нього. Але, враховуючи той факт, що соматична і вегетативна інервація практично всіх органів здійснюється від хребта, його стан прямо впливає на весь організм.

Слід особливо розглянути такі хвороби хребта, як протрузія і міжхребцева грижа, які найбільш часто виникають в поперековому відділі, що пов’язано з найбільшим навантаженням на поперек, а також в шийному відділі через його найбільшу рухливість. В грудному відділі такі хвороби зустрічаються рідше внаслідок його більш фіксованого положення за рахунок ребер.

Грижа хребта поперекового відділу часто викликає защемлення сідничного нерва, точніше корінців, які його формують, і його запалення (ішіас), а також порушення інервації нижньої кінцівки, порушення чутливості, оніміння ніг. Зазвичай першим симптомом грижі поперекого відділу хребта є біль у попереку, що виникає спочатку при навантаженні, а потім у спокої. Інтенсивність болю різна, аж до гострого люмбаго.

Хвороби хребта в шийному його відділі, в тому числі спондильоз, протрузія і грижа, остеохондроз хребта, а також зміщення хребців, викликають не лише болі в шиї. Внаслідок звуження каналів, в яких проходять хребетні артерії, виникає синдром хребетної артерії. Він супроводжується ознаками порушення кровопостачання головного мозку: головний біль, порушення зору та слуху, пониження пам’яті та уваги, головокружіння.

Хвороби хребта в грудному відділі супроводжуються болем, відчуттям забитого кілка в спину, дискомфортом. Дорсалгія супроводжується болючістю по ходу міжреберних проміжків (міжреберна невралгія) з іррадіацією в передні відділи грудної клітки і живота і часто приводить до порушення діяльності внутрішніх органів.

Причини хвороб хребта

Хвороби хребта в наш час дуже поширені. Практично кожна людина має чи мала ті чи інші хвороби хребта. Крім того, потрібно сказати, що хвороби хребта зустрічаються не лише у літніх та людей працездатного віку. Вони виникають все частіше у підлітків і маленьких дітей. І причин для цього більш ніж достатньо.

Основними причинами є сильні фізичні навантаження, також неправильно виконувані навантаження, статичне навантаження, відсутність повноцінного відпочинку, різні травми, переохолодження і спадкові особливості скелета. Часто хвороби хребта, особливо сколіоз, виникають у дітей при неправильно підібраній висоті стола та стільця, тривалому сидінні за комп’ютером, також при непідходячому матраці. Не слід забувати і про якість харчових продуктів, які ми вживаємо.

Сприяючими факторами являється малорухомий і сидячий спосіб життя, неповноцінне харчування, надлишкова вага, а також вплив різних екологічних факторів.

Хвороби хребта тривалий час можуть ніяк не проявлятись. Це призводить до пізнього звернення за допомогою, а хвороба в цей час прогресує. Іноді хворі сподіваються, що хвороба сама пройде, лікуються народними методами або приймають медикаменти самостійно. Але слід пам’ятати, що лікування набагато ефективніше при ранньому зверненні. Наприклад, лікування міжхребцевої грижі є більш благоприємним при ранньому і правильному терапевтичному підході.

Лікування захворювань хребта повинно бути направлено в першу чергу на усунення основної причини, від якої болить спина, і вже потім на усунення симптомів з допомогою доступних і самих ефективних методів.

Хвороби хребта