Головокружіння являє собою порушення рівноваги, відчуття обертання предметів навколо, супроводжується відчуттям важкості в голові. Часто головокружіння супроводжується вегетативними розладами: нудотою з блюванням, підвищеним потовиділенням, блідістю шкірних покривів, відчуттям тривоги.

Головокружіння може бути незначним і проявлятися нестійкою ходьбою, а в деяких випадках не дозволяє навіть піднятися з ліжка.

Хребет – це одна з найскладніших біологічних машин людського організму. Іноді внаслідок захворювань хребта можуть виникнути найрізноманітніші порушення, в тому числі і головокружіння, які на перший погляд важко пов’язати один з одним.

Головокружіння являється однією із перших ознак порушення кровопостачання головного мозку, причиною якого є патологія шийного відділу хребта.

 

Головокружіння при захворюваннях хребта поєднується з іншими симптомами, такими як: шум у вухах, головний біль, відчуття повзяння мурашок по тілу, потемніння в очах тощо.

Причини головокружіння

Найчастішою причиною головокружіння є гіпоксія головного мозку, яка виникає через порушення кровопостачання по хребетним (вертебральним) артеріям. Це так званий синдром вертебральної артерії. А причинами, які призводять до цього, можуть бути наступні хвороби чи стани:

  • Зміщення хребців – найчастіша причина, що викликає головокружіння. При зміщенні хребців відбувається здавлення вертебральних артерій (проходять в каналі, що формується в поперечних відростках шийних хребців). І в залежності від ступеня зміщення може бути гостре чи хронічне кисневе голодування головного мозку, що буде супроводжуватися головокружінням. Крім того відбувається подразнення нервових корінців (корінцевий синдром), від чого виникають болі в шиї, також може з’являтись біль в плечі і по всій руці, оніміння пальців.
  • Остеохондроз хребта – внаслідок дистрофічних процесів в міжхребцевих дисках іх тургор та пружність погіршуються, від чого з часом виникають різноманітні ускладнення остеохондрозу, які і порушують кровотік по вертебральним артеріям та утруднюють венозний відтік від головного мозку. Це призводить до головокружіння, шуму у вухах, неуважності, тощо.
  • Протрузія диску та міжхребцева грижа – супроводжуються не лише головокружінням, а й вираженим болем та неврологічною симптоматикою.

Крім цього є і інші причини головокружіння. Серед них слід відмітити наступні:

  • захворювання стовбура мозку;
  • вестибулярні розлади – головокружіння з’являється при швидкій зміні положення та при закидуванні голови;
  • артеріальна гіпотензія – головокружіння супроводжується нудотою, збільшенням частоти серцевих скорочень, відчуттям страху і, зазвичай, передує непритомності;
  • головокружіння при неврологічних порушеннях – супроводжується нестійкою ходою;
  • травми та запалення внутрішнього вуха;
  • неврит вестибулярного нерва;
  • різні інтоксикації;
  • хвороба Меньєра – головокружіння виникає приступоподібно, одночасно розвивається глухота.

 

Лікування головокружіння

Лікування головокружіння повинно бути направлене не на усунення лише самого симптому, а й на виявлення і усунення причини, яка його викликає. Але часто лікування головокружіння тільки симптоматичне, так як виявити причину не вдається.

При цьому практично єдиним діючим методом лікування головокружіння, пов’язаного із захворюваннями хребта є мануальна терапія. Вона дозволяє розблокувати шийний відділ хребта, усунути зміщення хребців і цим самим відновити кровотік. Дуже часто головокружіння проходить одразу ж після мануальної терапії.

Також для лікування використовується витягування хребта (суха або підводна витяжка). Крім того використовується фізіотерапія – цілий перелік фізіотерапевтичних процедур, направлених на усунення болю та запалення, і відновлення кровопостачання. Серед них високою ефективністю володіють слідуючі: лазеротерапія, ультразвукова терапія, магнітотерапія, електротерапія.

Позитивний вплив при головокружінні має ручний масаж спини з акцентом на шийний відділ хребта, а також гідромасаж, що має тонізуючий вплив на судини.

Тому дуже важливим є правильний підхід до лікування, що може забезпечити досвідчений мануальний терапевт в медичному центрі “Меднеан”.