Протрузія, випинання міжхребцевого диску

Протрузія - це випинання міжхребцевого диску без розриву фіброзного кільця, тобто, це та ж міжхребцева грижа диску, тільки початкового ступеню. Протрузією називають випинання міжхребцевого диску розміром 1-6 мм.

Протрузію диску ще можна вилікувати без хірургічного втручання, в той час як на наступній стадії (екструзії), може знадобитися операція на хребті, якщо вона дуже великих розмірів і здавлює спинний мозок чи корінці.

Протрузія міжхребцевого диску частіше виникає в поперековому відділі хребта, рідше в шийному і набагато рідше в грудному. В залежності від того, де локалізується протрузія, у хворого виникають характерні прояви.

Перші прояви протрузії поперекового відділу можуть виникнути вже в 18-ти річному віці. Симптоми починають проявлятися наступним чином: з'являється біль у попереку, який виникає при тривалому сидінні, лежанні, під час ходьби, стояння. Тягнучий біль у попереку посилюється при нахилі голови вперед або піднятті прямої ноги перед собою.

Слідом за болем у попереку виникає тянучий біль у нозі (ішіас), який поступово спускається від сідниці у напрямку до стопи, виникає оніміння ніг, поколювання в стопах. На всьому протязі захворювання хворому важко виконувати рухи в попереку, можуть виникати простріли (люмбаго), біль у стопах. Чим раніше розпочато лікування протрузії, тим більших результатів можна досягти.

При протрузії в шийному відділі хребта симптоми досить типові. Порушення розвиваються в 3 етапи:

  • з'являються болі в шиї, хворому важко крутити головою, може виникнути "простріл" (цервікалгія)
  • на другому етапі біль починає віддавати в руку, з'являється тягнучий біль в плечі, хворому важко виконувати рухи рукою, з'являється відчуття "мурашок", поколювання, порушується чутливість, з'являється підвищена пітливість
  • на третьому етапі біль локалізується переважно в руці. Він появляється при рухах в лікті, кисті, супроводжується незначною втратою обсягу рухів у порівнянні із здоровою рукою, виникає оніміння пальців, зменшується кількість волосяних фолікулів на стороні ураженої кінцівки.

На всіх етапах у хворих порушується рухливість у шийному відділі, може супроводжуватися головним болем, шийний лордоз згладжений, слабшають м'язи шиї. Щоб уникнути наслідків протрузії шийного відділу, необхідно своєчасно проводити лікування.

Протрузія в грудному відділі зустрічається досить рідко і при діагностиці важливо виключити інші можливі захворювання. Для цього проводиться електрокардіографія для виключення патології серця, а також ультразвукова діагностика, термографія та інші методи обстеження.

Лікування протрузії міжхребцевого диску

Лікування протрузії полягає в правильному діагностичному підході та правильно вибраній тактиці терапії. Спочатку проводиться томографія, МРТ або ультразвукова діагностика для виявлення протрузії. Для виключення серцевої патології проводиться електрокардіографія. Потім проводиться лікування патологічного вогнища та вплив на симптоми захворювання.

Протрузія міжхребцевого диску в медичному центрі "Меднеан" лікується без хірургічного втручання. Для цього використовується мануальна терапія як основа лікування, яка дозволяє розблокувати сегменти хребта, звільнити нервові корінці та впливати безпосередньо на регресію протрузії (втягування). З цією ж метою проводиться витягування хребта для декомпресії сегментів та відновлення живлення дисків.

Використовується ручний масаж спини або механічний масаж, в залежності від кожного конкретного випадку, для розслаблення м'язів, покращення кровопостачання, впливу на трігерні точки.

Застосовується цілий комплекс фізіотерапевтичних процедур. Серед них електротерапія, яка здатна знімати спазми м'язів або стимулювати при необхідності; лазеротерапія та HILT-терапія, які стимулюють регенерацію хрящової тканини та знімають запалення. Також проводиться ультразвукова терапія та магнітотерапія для знеболення та зняття гострого стану, а також ударно-хвильова терапія для руйнування патологічних відкладень солей кальцію, знеболення та відновлення руху. Фізіотерапія ефективно усуває симптоми та прискорює одужання.

Слід сказати, що лікування міжхребцевої грижі відбувається важче, ніж лікуваня протрузіїї, тому дуже важливим є своєчасне звернення за допомогою та адекватне лікування.

 Сподобалась стаття? Поділись з друзями!