Оніміння пальців рук являється симптомом, який виникає при подразненні чи защемленні корінців спинного мозку в місці їх виходу або при стисненні нервових стовбурів в найбільш вузьких ділянках їх проходження. Тобто, найбільш частою причиною оніміння чи затерпання пальців є захворювання шийного відділу хребта, які приводять до подразнення корінців на рівні виходу від спинного мозку.

Оніміння пальців може бути повним, тобто німіють всі пальці руки, а також частковим. Це залежить від того, на якому рівні сегментів хребта відбувається подразнення. Якщо пошкодження відбувається на рівні між сегментами хребта CVII-ThI (корінець C8), спостерігається оніміння мізинця, а також болі в шиї (іноді цервікоторакалгія), які поширюються по дорсальній поверхні плеча і ліктьовій стороні передпліччя.

При пошкодженні корінця на рівні сегментів CVI-CVII (корінецьC7) спостерігається оніміння зовнішньої поверхні II-IV пальців рук, оніміння і біль по зовнішній поверхні передпліччя, біль в плечі і по задній його поверхні, біль в лопатці і шиї. Подразнення корінця С6 (сегмент CV-CVI) супроводжується онімінням великого пальця, болем по променевій поверхні передпліччя, зовнішній поверхні плеча, а також цервікалгія.

Причини оніміння пальців рук

Причини, при яких виникає оніміння пальців, основними з яких є хвороби хребта, пов’язані і з іншими факторами. Давайте розглянемо всі можливі варіанти.

Причини оніміння пальців:

  • Остеохондроз хребта – дегенеративне захворювання, яке супроводжується змінами в міжхребцевих дисках і призводить до просідання хребців та кістковими розростаннями по передніх та бокових поверхнях тіл хребців (спондильоз). Це призводить до подразнення корінців, основним симптомом якого є оніміння пальців. Лікування остеохондрозу хребта позбавить не лише симптомів, але і попередить розвиток ускладнень.
  • Зміщення хребців – найбільш часта причина, що викликає оніміння пальців. Порушення співвідношення між хребцями призводить до звуження міжхребцевих отворів, що обумовлює високу вірогідність подразнення чи защемлення корінців (корінцевий синдромрадикуліт). Крім того, часто розвивається синдром хребетної артерії, головокружіння, головний біль.
  • Нестабільність хребців – ще одна причина, коли через патологічну рухливість хребців також виникає біль в шиї та оніміння пальців.
  • Протрузія – патологічне випинання здавлює нервові тканини і викликає оніміння. Це зворотній стан і своєчасне лікування протрузії дисків попередить розвиток грижі.
  • Міжхребцева грижа – серйозний стан, який викликає виражену симптоматику, в тому числі і оніміння пальців. Присутні ознаки порушення кровопостачання головного мозку: головокружіння, головний біль, порушення зору та слуху. Часто виникає вегетосудинна дистонія з нестабільністю артеріального тиску. Хвороба сильно виснажує хворого, від чого може розвиватися невроз. Враховуючи ці фактори, лікування міжхребцевої грижі має велике значення для повернення хворого до нормальної життєдіяльності.
  • Перенапруження м’язів шиї при незручній подушці, виконанні одноманітної сидячої роботи призводить до м’язового спазму або міозиту, що в свою чергу подразнює корінці і викликає оніміння.
  • Плечелопатковий периартрит супроводжується запаленням плечового сплетіння. Що викликає оніміння всіх пальців, біль і порушення рухливості.
  • Синдром зап’ястного каналу також супроводжується онімінням пальців руки внаслідок стиснення серединного нерва у зап’ястному каналі.
  • Епікондиліт – при запаленні латерального надвиростка плечової кістки в процес втягується променевий нерв і виникає оніміння великого пальця, іноді і II-IV, а при медіальному епікондиліті запалення захоплює ліктьовий нерв, що викликає оніміння мізинця.
  • Артроз суглобів верхньої кінцівки, а також артрит і бурсит ліктьового суглобу – також часті причини, що призводять до стиснення відповідних нервів і оніміння пальців. Причиною виступає деформація суглоба і набряк.
  • Гігрома, яка локалізована на долонній поверхні зап’ястя.
  • Цукровий діабет – це захворювання, яке призводить до діабетичної ангіопатії, що порушує кровопостачання дистальних відділів кінцівки, від чого виникає порушення чутливості і оніміння пальців.
  • Причиною оніміння пальців може також служити гостре порушення кровопостачання головного мозку: транзиторні ішемічні атаки, мікроінсульт.
  • Оклюзійні захворювання судин – хвороба Рейно, атеросклероз також є причинами оніміння пальців. Порушення чутливості відбувається за рахунок значного погіршення кровопостачання тканин.
  • Причиною оніміння також може виступати сильний стрес, який призводить до різкого спазму судин дистальних відділів кінцівок.
  • Нейропатія також супроводжується онімінням пальців. Вона виникає на фоні системних захворювань сполучної тканини, наприклад, ревматоїдний артрит, також характерна для розсіяного склерозу.
  • Інфаркт міокарда також може супроводжуватись онімінням пальців. Тому для виключення серцевої патології проводиться електрокардіографія.

 

Діагностика

Для встановлення справжньої причини оніміння пальців необхідно провести комплексне обстеження, включно з ретельним оглядом і опитуванням, а також використати додаткові методи діагностики: ренгенографія шийного відділу хребта, комп’ютерна томографія або МРТ шиї та головного мозку, ультразвукова діагностика для оцінки кровотоку по хребетним артеріям. Спочатку потрібно виключити патологію центральної нервової системи і серця, а вже потім шукати причини пошкодження периферичної нервової системи, які призводять до оніміння пальців.

Лікування оніміння пальців

Для того, щоб повністю усунути оніміння пальців, потрібно з’ясувати його причину і впливати тими чи іншими методами безпосередньо на неї, що призведе до зникнення симптому як такого. Для цього проводиться лікування захворювань хребта, а семе шийного його відділу, а також лікування артрозу і запальних процесів тканин верхньої кінцівки. Для цього в центрі “Меднеан” використовується мануальна терапія та фізіотерапевтичні процедури. Мануальна терапія звільняє нервові корінці шляхом усунення зміщень хребців, що приводить до полегшення болю та зменшення оніміння одразу після застосування. Додатково проводиться механічний або ручний масаж спини з акцентом на шийний відділ хребта.

Фізіотерапія чудово усуває симптоматику та прискорює одужання, а також позбавлена побічних ефектів, що характерні для медикаментів. Це дозволяє застосовувати її при наявності різних ускладнень та протипоказань, при яких застосовувати препарати не можна. Із фізіотерапевтичних методів застосовується ультразвукова терапія, магнітотерапія, електротерапія, високотонова терапія, ударно-хвильова терапія та багато інших. Особливо слід згадати лазеротерапію, яка чудово відновлює інервацію тканин шляхом відновлення нервової провідності, що усуває оніміння пальців рук.

При появі оніміння пальців слід не відкладаючи звернутись до спеціаліста. Не потрібно сподіватись, що симптом сам пройде і, до того ж, він може сигналізувати про серйозне захворювання.

Звертайтесь в центр “Меднеан” для лікування захворювань хребта та усунення оніміння пальців!