Корінцевий синдром – досить частий невралгічний синдром, який включає комплекс симптомів, що виникають в результаті компресії спинномозкових корінців в корінцевому каналі або поза його межами. Основною причиною корінцевого синдрому здебільшого виступають різноманітні хвороби хребта, але можуть бути і інші причини.

Корінцевий синдром супроводжує біль в спині в абсолютно різних місцях, як на рівні грудного відділу, так і поперекового і шийного. Крім того, біль може віддавати в ділянку інервації ураженого корінця: в м’язи, дерматоми кінцівок і навіть внутрішні органи, наприклад, в серце або шлунок. В такому випадку правильний діагноз може бути виставлений тільки після детального обстеження хворого. Розглянемо детальніше причини корінцевого синдрому та методи його лікування.

Причини корінцевого синдрому

Основною причиною розвитку корінцевого синдрому є подразнення чи защемлення нервових корінців в корінцевому каналі чи поза його межами. Це викликає їх набряк, розвиток запальної реакції і, як наслідок, прояви корінцевого синдрому. А прямою причиною компресії корінців є різні захворювання хребта.

В першу чергу слід сказати про остеохондроз, адже все починається з нього. Дегенеративні зміни в міжхребцевому диску приводять до його просідання, що вже сприяє подразненню корінців, а також до вип’ячування диска за межі тіл хребців, формування крайових кісткових розростань для обмеження цього вип’ячування, тобто, формується спондильоз хребта. Ці “шипи” можуть також приводити до подразнення корінців та їх запалення.

Крім того, корінцевий синдром може розвиватись і при формуванні інших наслідків остеохондрозу: протрузії чи міжхребцевої грижі (рідше грижі Шморля), спондилоартрозу, при зміщенні хребців. Також він може виникати і при компресійному переломі хребців, розвитку пухлини (невриноми), а також внаслідок інфекційного ураження хребців (остеомієліт, туберкульоз).

Корінцевий синдром виникає не відразу, як правило, до нього веде тривалий дегенеративний процес у міжхребцевих дисках, про що вже говорилось вище, і часто цей процес закінчується утворенням грижі. Але, іноді, грижа виникає на фоні незміненого диску при умові сильного навантаження, яке перевищує можливості самого диска. У свою чергу грижа, збільшуючись в розмірах, може пошкодити спинномозковий корінець і ганглій, що призводить до його здавлення і розвитку запальної реакції (радикуліт), у результаті розвивається корінцевий синдром. Відповідно, це є причиною, від якої болить спина та виникають різноманітні неврологічні прояви.

Стандартний інструментальний метод діагностики корінцевого синдрому включає рентгенографію хребта в передній і бічний проекціях. На сьогодні найбільш чутливим та інформативним методом діагностики патології хребта є магнітно-резонансна томографія. Додатково проводиться ультразвукова діагностика та термографія. Однак при встановленні діагнозу корінцевий синдром важливу роль відіграють клінічні симптоми.

Симптоми корінцевого синдрому

Корінцевий синдром може виникати в любому відділі хребта, тому його симптоми різноманітні. Однак, можна узагальнити та виділити спільні симптоми.

Симптоми корінцевого синдрому:

 

Іноді біль постійний, ниючого характеру, посилюється при рухах чи певному положенні. В деяких випадках біль виникає гостро і пов’язаний з певним навантаженням, нахилом або поворотом, локалізується в хребті або віддає в певну ділянку інервації. На підставі характерних скарг та клінічної картини запідозрити корінцевий синдром не становить труднощів.

Лікування корінцевого синдрому

Ефективність лікування корінцевого синдрому залежить від точного визначення причини, а також від правильного вибору методів терапії. Недостатньо просто усунути симптоми з допомогою знеболюючих та протизапальних препаратів. Якщо не усунути причину подразнення нервової тканини, то після відміни препаратів симптоми знову себе проявлять і з більшою силою. Тому необхідно лікувати захворювання хребта, які є причиною корінцевого синдрому, що забезпечить повне виліковування та відновлення працездатності.

З цією метою в медичному центрі “Меднеан” застосовується мануальна терапія, яка усуває фактори компресії нервової тканини та приносить полегшення одразу після застосування. Також вона, в комплексі з іншими методами, є основою лікування міжхребцевої грижі.

В якості додаткового лікування, направленого на усунення симптоматики та відновлення функцій корінців, застосовується фізіотерапія. Фізіотерапія в медичному центрі “Меднеан” включає в себе широкий перелік сучасних процедур, серед яких слід виділити гідромасаж та озонові ванни, механічний або ручний масаж спини, вигрівання та локальну кріотерапію, лазеротерапію, ультразвукову терапію, магнітотерапію, електротерапію з розслаблюючими та стимулюючими струмами, ударно-хвильову терапію, інфрачервону сауну та багато інших. По показанням проводиться витягуваня хребта.

Для усунення симптомів та відновлення нервової провідності використовується сучасний метод лікування з допомогою потужного лазеру – HILT-терапія. Цей метод не лише прекрасно знеболює та знімає запальний процес, а й відновлює функції корінців та сприяє регенерації хрящової тканини. Це новий підхід не лише в лікуванні захворювань хребта, а й процесі лікування хвороб суглобів.

Звертайтесь в медичний центр “Меднеан” за консультацією та сучасним лікуванням. Своєчасне звернення допоможе позбутися болю та запобігти можливим ускладненням.