М’язово-тонічний синдром – це тривале і стійке напруження м’язу з утворенням у ньому болючих ущільнень – так званих “тригерних точок”. Тобто, це є спазм м’язів, що виникає при певних захворюваннях хребта і спочатку являється захисним пристосуванням, однак, з часом, значно погіршує перебіг цих хвороб. При м’язово-тонічному синдромі на фоні сильного болю часто виникає певна неврологічна симптоматика. Розберемось детальніше.

Симптоми м’язово-тонічного синдрому

М’язово-тонічний синдром, симптоми якого залежать від локалізації основної хвороби хребта, проявляється в основному больовим синдромом. Біль в спині може бути гострим та нестерпним, від якого хворому важко знайти собі місце, або ж ниючим з періодичним загостренням та печінням. Больові відчуття можуть поширюватися на досить значну відстань, а не лише в ділянках м’язових ущільнень.

Симптоми м’язових спазмів виникають внаслідок подразнення нервових корінців спинного мозку та їх запалення (радикуліт) при наступних захворюваннях хребта: остеохондроз хребта протрузія та міжхребцева грижа дисків, міжреберна невралгія, зміщення хребців, хвороба Бехтерева, також при тривалому статичному напруженні. Спочатку він являється захисним механізмом, який обмежує патологічну зону, але це тільки на початковому етапі. При тривалому спазмі виникає венозний застій в самому м’язі, розвивається набряк, що призводить до розтягування фіброзної капсули і подразненню її рецепторів. Міалгія посилюється і вадне коло замикається.

Також характерним симптомом м’язово-тонічного синдрому є наявність м’язових ущільнень (вузликів), які виникають внаслідок порушення інервації і скорочення окремих м’язових волокон. Це так звані трігерні точки – місця найбільшої болючості. При тривалому процесі ці волокна заміщуються фіброзною тканиною і в них можуть відкладатись солі кальцію, що визначається як щільні болючі утворення, від яких також болить спина.

Больовий синдром супроводжується неврологічними проявами: виникає оніміння, відчуття повзання мурах, порушення чутливості в спині та кінцівках. Слід сказати, що симптоми м’язово-тонічного синдрому дуже виснажують хворого. Багато пацієнтів буквально доходять до відчаю. Погіршується сон, настрій, розвивається депресія.

Лікування м’язово-тонічного синдрому

Для успішного лікування потрібно вияснити причину, яка викликає м’язово-тонічний синдром. Для цього оцінюється клінічна картина, дані фізикального обстеження, а також результати таких додаткових мтодів, як: ультразвукова діагностика, комп’ютерна томографія, МРТ, термографія.

Першим кроком лікування буде виявлення і усунення основного джерела болю. В нашому центрі лікування причини здійснюється за допомогою мануальної терапії. Мануальна терапія дозволяє усунути зміщення хребців, зняти функціональні блоки, є основою лікування міжхребцевої грижі і, у більшості випадків, одразу суттєво полегшує стан хворого.

Другим кроком є усунення ділянок напруження в м’язах (трігерних точок). Для цього також застосовуються мануальні прийоми розслаблення, а також масаж спини. Додатково використовується фізіотерапія у вигляді наступних процедур: електротерапія з використанням розслаблюючих струмів, ультразвукова терапія, лазеротерапія, магнітотерапія і інші фізіотерапевтичні методи в залежності від потреб.

І третій крок полягає в зміні способу життя таким чином, щоб статичне навантаження змінювалося динамічним, оскільки саме через порушення фаз спокою та руху і виникає м’язово-тонічний синдром. Необхідно більше ходити пішки, займатися спортом, робити ранкову гімнастику, більше часу проводити на свіжому повітрі.